Počas aktuálneho víkendu prebiehalo v Českej republike druhé kolo prezidentských volieb, kde sa občania rozhodovali medzi premiérom Andrejom Babišom a armádnym generálom vo výslužbe Petrom Pavelom. Po sčítaní hlasov je oficiálne, kto napokon nahradí Miloša Zemana.

V Českej republike sa v posledných týždňoch upriamovala pozornosť predovšetkým na prezidentské voľby, pričom druhé kolo skončilo s jasným výsledkom. Už 8. marca nahradí vo funkcii Miloša Zemana víťaz Petr Pavel, ktorý získal 58,32 % hlasov, kým jeho súper Andrej Babiš 41,67 %. Volieb sa tentokrát zúčastnilo 70,25 % voličov a Pavel tak bude po Václavovi Havlovi, Václavovi Klausovi a Milošovi Zemanovi štvrtým prezidentom.

Ako uviedol Petr Pavel, do spoločnosti mieni vniesť slušnosť, rešpekt, pokoru a dodal, že nevidí porazených a víťazov, ale ľudí, ktorí ctia demokraciu a záleží im na budúcnosti krajiny. “Za úspech vykonávania funkcie prezidenta budem považovať len náš spoločný úspech,” dodal s tým, že s občanmi mieni komunikovať o konkrétnych problémoch.

Prvé slová ohľadom volieb zdieľal prostredníctvom sociálnej siete aj Andrej Babiš: “Blahoželám pánovi Petrovi Pavlovi k víťazstvu. A blahoželám mu k tomu, že sa stal budúcim prezidentom Českej republiky,” napísal stručne.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: novinky.cz | Foto: IG/general_pavel, FB/Andrej Babiš