Česká republika sa momentálne vyrovnáva s mimoriadne závažnou situáciou. V štvrtok (24. júna) sa stovky rodín museli popasovať s ničivým tornádom na Morave, len pár kilometrov od slovenského Holíča či Brodského. Ako sa ukázalo, devastujúca situácia si okrem zranených vyžiadala aj prvé obete na životoch.

Najzasiahnutejšími oblasťami včerajšej búrky, ktorú sprevádzalo nečakané tornádo, sú obce Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky. Ako uviedol riaditeľ hodonínskej nemocnice Antonín Tesařík, na ich oddeleniach ošetrili 200 zranených osôb.

Hovorkyňa juhomoravskej záchrannej služby Michaela Bothová v Českej televízii ráno doplnila, že následkom zranení podľahli štyria ľudia. Podľa meteorológa Pavla Karasa prekročila rýchlosť tornáda, ktoré sa klasifikovalo ako veľmi silné, 300 kilometrov za hodinu.

Ako uvádza denník Blesk.cz, štát uvoľní na pomoc obciam po búrke 420 miliónov korún, pričom ľudia môžu dostať na obnovu zničeného bývania 5 miliónov, z toho 2 miliónov ako dotáciu a zvyšok vo forme úveru. V postihnutých oblastiach je nasadených 250 policajtov, 550 hasičov, 56 ľudí zo záchranného útvaru a dva tímy na vyhľadávanie ľudí v sutinách.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Blesk.cz | Foto: FB/Jaroslav Malý | Video: FB/ČT24