U našich západných susedov sa plošne testovať nebude. Český epidemiológ Chlíbek z expertného tímu ministerstva zdravotníctva to potvrdil so slovami, že testovanie na Slovensku neprinieslo očakávané výhody. Uviedol aj ďalšie argumenty, prečo celonárodné pretestovanie zamietli.

Bývalý český minister zdravotníctva Roman Prymula plánoval celonárodné plošné testovanie, napokon však musel rezignovať po tom, čo ho pristihli na tajnej schôdzke v reštaurácií bez rúška. Podľa najnovších slov epidemiológa Romana Chlíbka ale všetko nasvedčuje tomu, že naši západní susedia k náročnej operácií nepristúpia. Na Slovensku pritom testovanie skončilo s výsledkom 1 % pozitívnych a vláda už pripravuje vo viacerých okresoch aj druhé kolo.

Epidemiológ z expertného tímu ministerstva zdravotníctva to uviedol pre denník Právo. Zároveň zverejnil viacero argumentov, pre ktoré sa krajina rozhodla nenasledovať Slovensko. “Podľa posledných diskusií sa od toho upustilo a zavádza sa efektívnejšie cielené testovanie,” prezradil s tým, že Česko sa chystá na plošné testy pre domovy dôchodcov a sociálnych služieb. “Na Slovensku plošné testovanie prílišný úžitok neprinieslo. Potvrdilo sa, že premorenosť populácie je nízka. Na Slovensku vlna nákazy neprebieha tak intenzívne ako u nás,” dodal.

Zároveň skritizoval certifikáty pre ľudí s negatívnym výsledkom: “Negatívny test má len krátkodobú platnosť, pretože za dva, tri dni to môže byť inak,” varuje. Český minister zdravotníctva Jan Blatný sa podľa portálu Novinky.cz vyjadril, že nezvažujú ani testovanie zo slín. Práve česká laborátorna firma však aktuálne testy zo slín vyvíja, pričom by mali byť spracované PCR metodikou s presnosťou vyše 90 %.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: novinky.cz, Právo │ Foto: Facebook/Andrej Babiš, Igor Matovic