Českú kinematografiu zasiahla pred malou chvíľou mimoriadne smutná udalosť. Vo veku 88 rokov odišiel do hereckého neba legendárny umelec, ktorý sa za svoj život objavil v množstve známych filmov ako séria o Básnikoch či aj u nás populárnej rozprávke Traja veteráni.

Ako informuje portál Blesk, vo veku 88 rokov zomrel Josef Somr. Český legendárny herec mal už dlhšie obdobie zdravotné problémy, pre ktoré taktiež výrazne obmedzil svoje pracovné aktivity. Po odchode z Národného divadla do dôchodku v roku 2002 ho zastihol zápal pankreasu, ktorý napokon viedol k náročnej operácii.

Rodák z Moravy sa po absolvovaní brnenskej JAMU ukázal vo filme Jiřího Menzela Ostro sledované vlaky, ktorý v roku 1968 získal Oscara za najlepší neanglicky hovorený film. Postavu intelektuála Jahna stvárnil v Žarte a do povedomia divákov sa zapísal aj ako vojenský vyslúžilec v obľúbenej rozprávke Traja veteráni.

Zahral si tiež v populárnych seriáloch ako Nemocnica na kraji mesta či v Cirkuse Humberto. Za svoj prínos do filmu získal Českého leva, Cenu prezidenta Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch a dvakrát cenu Thálie. V súkromí žil roky s herečkou Zuzanou Šavrdovou, po ktorej smrti si zobral jej sestru Jaroslavu, no nikdy sa nestal otcom. Na Slovensku zarmútila verejnosť správa o smrti novinára a publicistu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: blesk.cz │ Foto: YT/KVIFF TV