Väčšina tenistov končí kariéru tesne po tridsiatke, prípadne sa preorientujú na štvorhru. S výnimkou fenomenálneho Rogera Federera (35) nie je v súčasnom tenise jediný tenista starší ako 33 rokov, ktorého by sa obávali tí najlepší. Alebo je? Samozrejme!

[sociallocker]Je ním 211 centimetrov vysoký obor z Balkánu. 37-ročný chorvátsky tenista Ivo Karlovič má neskutočnú formu. Svojimi delovými podaniami likviduje jedného súpera za druhým. Čo sa týka kvality samotnej hry, možno by sa nikdy neprepracoval tento tenista ani do prvej stovky, či dokonca dvestovky svetového rebríčka. Bývalá svetová štrnástka je momentálne v top30! Vďačí za to svojej výške a najlepšiemu podaniu v histórií tenisu. Minulý rok sa stal rekordérom v počte es, keď prekročil hranicu 10 000 es v kariére, pričom len za minulý rok ich nastrieľal viac než 1300, čo je nielen jeho, ale i celkový rekord.

Prvýkrát dal o sebe vedieť v roku 2003 (to už mal 24 rokov, teda vek, v ktorom ak nie ste v top20 nemáte reálnu šancu bojovať s najlepšími), keď ako hráč tretej stovky rebríčka zdolal vtedajšiu svetovú jednotu Leytona Hewitta. Jeho najúspešnejším obdobím kariéry boli roky 2007-2009, v roku 2010 vážne ochorel a nebol schopný hýbať polovicou tváre. To mal byť jeho koniec. No nestalo sa. Vrátil sa na kurty a dokonca aj do top100 rebríčka, no vyzeralo to len ako “zarobenie si na dôchodok”.
oolV roku 2014 sa však dokázal dostať do štyroch finále, no bez úspechu. Ivo bol odsúdený na ukončenie kariéry, on však išiel ďalej. Minulý rok hral opäť dobre a dokonca vyhral dva turnaje! Na začiatku tejto sezóny však prišli zranenia a niekoľko mesiacov bol bez tenisu. Po návrate to nebola žiadna sláva.

No čo sa s ním stalo v posledných týždňoch? Chorvátsky obor je opäť postrachom. Pred dvoma týždňami vyhral svoj siedmy turnaj v kariére, minulý týždeň padol až v dramatickom finále. Tento týždeň je na veľkom turnaji v Toronte, kde včera dokázal zničiť americký megatalent menom Fritz. Za posledných 10 zápasov si stratil jedinýkrát svoje podanie (v minulotýždňovom finále). Zatiaľ čo ostatní kvalitne podávajúci tenisti dajú v priemere za set tri esá, Ivo ich neraz nastrieľa aj osem či desať, v jednom sete minulý týždeň ich dal rovno 15, včera v troch setoch 29!

Kde je jeho hranica, je otázne. No faktom ostáva, že bol jeden zo štyroch tenistov, ktorý dokázali minulý rok zdolať Djokoviča a v kariére zdolal neraz aj hviezdy akými sú Nadal, Federer, Murray či Berdych (toho zdolal hneď päťkrát).

[poll id=”12″]

Foto: Facebook[/sociallocker]