Je tomu len zopár dní, čo celou spoločnosťou otriasol škandalózny incident, kedy 11-ročnú Luciu nechceli v kostole usadiť pri ostatné deti z dôvodu, že je Rómka. Žiačka štvrtej triedy základnej školy mala byť diskriminovaná, pričom k celej veci sa okrem nahnevaných rodičov vyjadrila aj Silvia Šarköziová z kapely Cigánski diabli.

Uplynulú sobotu sa konalo v trnavskom kostole prvé sväté prijímanie približne 10-ročných detí, ktorého sa medzi inými zúčastnila i malá Lucia. Dievčatko rómskeho pôvodu však bolo tŕňom v oku približne desiatky rodičov, pričom pred kňazom farnosti voči nemu vyjadirli vlnu nevôle.

Aj keď sa dvaja z oteckov neskôr vyjadrili, že vo veci rozhodne nešlo o otázku rasizmu, ale iné dôvody, cirkev napokon vydala vyhlásenie, ktoré však nepodporilo pôvodnú verziu Luciinej matky. Okrem množstva Slovákov sa prípad dotkol aj poprednej slovenskej hudobníčky Silvie Šarköziovej, ktorá sa voči incidentu rázne ohradila. Ako bez servítky uviedla, ohľadom predmetného mieni dokonca podať sťažnosť do Vatikánu!

“Som mimoriadne rozčarovaná a vyslovene rozhorčená, pretože takéto niečo sa deje v krčmách, že sa posudzujú ľudia nejako rasisticky, ale to, že sa niečo takéto deje v kostole, kde by mali ísť farári príkladom, to je neprípustné. Poznám rodinu, z ktorej dievčatko pochádza, a sú to veľmi slušní ľudia, vzdelaní. Aj keby dieťa pochádzalo z neviem akých sociálnych vrstiev, tak farár by na takéto niečo nemal prihliadať.”

“Nevinné dieťa, ktoré ide na prvé sväté prijímanie, aby zažilo takúto diskrimináciu práve od farára a v kostole, kde by mali byť ľudia k sebe lepší ako niekde na ulici, tak to je veľmi smutné. Budeme sa tomu venovať aj my. Určite podáme sťažnosť do Vatikánu – stopercentne. Ja si myslím, že takýto človek by tam určite nemal zostať.”

Zdroj: cas.sk | Foto: Facebook/SS