Počas tohto roka prerozdelí štát cirkvám na Slovensku až 52 miliónov eur. Práve tento spôsob financovania rozhneval Richarda Sulíka ako aj SaS, kým Igor Matovič je za ďalšiu diskusiu. Lídri strán si skočili do vlasov a zdá sa, že debata o odlúčení cirkvi od štátu bude mať ešte pokračovanie.

52 miliónov eur je suma, ktorá má skončiť tento rok v rukách cirkvi, pričom 34 miliónov poputuje najväčšej rímskokatolíckej cirkvi. O najväčšom podiele práve pre ňu rozhodla ešte predošlá vláda počas minulého roka, keď prerozdelila financie podľa počtu duchovných aj veriacich. Naopak, o odluke cirkvi od štátu sa naposledy hovorilo pred deviatimi rokmi, pričom iniciátorom diskusie bola strana SaS. Inak tomu nie je ani teraz.

Strana oznámila na sociálnej sieti, že štát by v ťažkých časoch mohol ušetriť veľké peniaze: “V SaS sme presvedčení, že KAŽDÝ SA DOKÁŽE ROZHODNÚŤ SLOBODNE, či zo svojich daní cirkev podporí alebo nie. Takouto zmenou by sme v rozpočte ušetrili 52 miliónov eur. Uznávame význam náboženstva a cirkví v morálno-etických otázkach, ako aj v oblastiach týkajúcich sa rôznych verejnoprospešných aktivít, avšak je na mieste začať celospoločenskú debatu, či by sa tieto peniaze nedali využiť lepšie,” zamýšľa sa. Miroslav Žiak pritom dodáva, že dobrovoľné prispievanie by zároveň rešpektovalo Ústavu, keďže sme nábožensky neutrálny štát a poukazuje na to, že takýto systém funguje aj v USA.

Dodal, že práve kvôli tejto téme vstupoval do SaS: “Ja som aj do SaS vstupoval najmä kvôli tomu, že presadzovali odluku. Na poslaneckom klube sme sa dohodli, že sa budem tejto téme venovať,” prezradil pre Aktuality. Stretol sa však s veľkým odporom ostatných koaličných partnerov. Na Facebooku sa ozval aj premiér Igor Matovič, ktorý musí aktuálne čeliť trestnému oznámeniu. “Spôsob, kedy SaS akúkoľvek cirkev (ako spoločenstvo veriacich) vyhlási najprv de facto za príživníkov, je najhorší možný spôsob ako poctivú diskusiu začať… až mám pocit, že ani nejde o odluku samotnú, ale prvoplánový marketing využívajúci najprízemnejšie pudy. Uvedomujem si historickú úlohu cirkví pri šírení vzdelanosti, kultúry či písma. Rovnako si mimoriadne vážim milióny hodín obetavej práce členov cirkví pre dobro ľudí v núdzi. Nedovolím preto, aby diskusiu na túto tému viedol niekto, pre koho svet začína a končí v jeho peňaženke,” odkázal so slovami, že sme jedno Slovensko.

So SaS návrhom, podľa ktorého by daňoví poplatníci mohli odviesť časť dane na cirkev alebo vo forme 2 percent z daní, nesúhlasí ani predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. “Pre stranu Za ľudí sú prioritou zlepšenie nášho zdravotníctva, školstva, musíme zreformovať justíciu, oživiť našu ekonomiku a naštartovať rozvoj regiónov. Programové vyhlásenie vlády presne definuje priority tejto vlády a táto medzi nimi nie je,” vyhlásila. SaS je však presvedčená, že práve v tomto náročnom čase je otázka šetrenia dôležitá a 50 miliónov by mohli napríklad investovať do škôl. Odmietavý postoj prejavila aj Sme rodina, ktorá nechce vnášať do koalície napätie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: aktuality.sk│ Foto: Facebook/Sloboda a Solidarita, Igor Matovic, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti