Štefan Svitko je veľmi úspešným pretekárom motokrosu, ktorého od tohto adrenalínového športu neodradili ani pády či blízkosť smrti, ktorej sa na motorke nevyhnete. Čo ho na tomto športe baví a čo prezradil o Rely Dakar? 

[sociallocker]Rely Dakar sú najťažšie vytrvalostné off-road preteky na svete, na ktorých zahynulo už viac ako šesťdesiat pretekárov.  „Dakar je naozaj veľmi náročný. Musíte nielen dobre jazdiť, ale aj ovládať navigáciu, mať vynikajúcu fyzickú kondíciu a byť v psychickej pohode,“ opisuje náročnosť preteku Štefan. ” Za každú chybu totiž pykáte – v lepšom prípade zablúdite a stratíte minúty, v horšom rozbijete motorku alebo seba. V štartovnom je zarátaná suma, za ktorú vám v prípade potreby zaplatia truhlu,” povedal Svitko pre pluska.sk.

Štefan Svitko na Rely Dakar
Štefan Svitko na Rely Dakar

Trasa, po ktorej sa motorkári vydajú vedie naprieč Argentínou a Bolíviou. Pretekári sa tak musia vysporiadať s rôznymi klimatickými podmienkami. Jeden deň sa potíte pri teplote tridsaťpäť stupňov Celzia, ďalší sa trasiete, lebo sú sotva tri stupne nad nulou. Na rozdiel od africkej Sahary, kde sa rely pôvodne jazdila, zápasia pretekári aj s obrovským prevýšením. „Asi štyri dni sme jazdili v nadmorskej výške okolo 4 700 metrov. Môžete sa zle aklimatizovať, hoci máte dobrú kondičku. Mnohí pretekári sa sťažovali na bolesti hlavy a závraty,“ prezrádza podrobnosti o preteku.

Štefan Svitko za svoju záľubu zaplatil daň v podobe poškodených platničiek
Štefan Svitko za svoju záľubu zaplatil daň v podobe poškodených platničiek

Náročnosť preteku znásobuje aj fyzická a psychická vyčerpanosť, ktorej sú pretekári vystavovaní.  „Vstával som pred štvrtou ráno, štart bol o piatej, ešte za tmy. Asi päť nocí som vôbec nespal. Zavrel som oči a videl som pred sebou roadbook,“ dodáva Svitko. Každý sport si vyberá aj svoju daň. Svitko ju zaplatil v podobe poškodených platničiek, ktoré mu spôsobili neustále nárazy na motorke.

Zdroj: pluska.sk | Foto: Facebook [/sociallocker]