K oslavám Silvestra pre väčšinu Slovákov stále patrí i zábavná pyrotechnika, ktorá dokáže na oblohe vyčarovať magické predstavenie. V priebehu tejto noci si však záchranári, policajti či hasiči veľmi neoddýchnu, keďže evidujú najväčší počet zásahov. Nehody spôsobené neodborným používaním pyrotechniky môžu totiž spôsobiť nielen škody na majetku, ale predovšetkým vážne zdravotné problémy.

Posledný deň v roku je úzko spájaný s používaním rôznych druhov zábavnej pyrotechniky. Ľudia však svojou nešikovnosťou, neodbornosťou či pod vplyvnom alkoholu môžu spôsobiť rôzne úrazy. Vo väčšine prípadov ide o rany na hlave, popáleniny i žalúdočné problémy spojené s ohňostrojom.

Záchranári sa preto rozhodli poskytnúť niekoľko rád, ktoré sa týkajú prvej pomoci pri úraze. V prípade, ak dôjde k požiaru, tak zraneného treba uložiť na zem a uhasiť nehorľavým materiálom. Dôležité je však, že ak je odev prilepený na pokožke, nikdy ho neodstraňujte. ,,Popálené miesto podržte pod tečúcou studenou vodou aspoň 10 až 20 minút. Priložte sterilný obväz a prikryte čistou tkaninou. Na popáleniny nedávajte žiadne krémy, maslo, vajíčka ani horčicu,“ upozornil hlavný inštruktor Falck Akademy, Miroslav Nagy pre cas.sk.

Zdroj: cas.sk  |  Foto: Pixabay