Internetom sa v apríli začal šíriť ďalší hoax o očkovaní a rúškach. Nepravdivá informácia sa týkala Holandska, v ktorom sa údajne malo zrušiť nosenie respirátorov, ako aj zastaviť očkovanie pre nepreukázanosť účinnosti vakcín. Skutočnosť je však značne odlišná.

Na Slovensku sa aktuálne spúšťa už aj očkovanie všetkých obyvateľov nad 16 rokov, takže čoskoro sa môže celková zaočkovanosť zvýšiť na požadovanú úroveň, ktorá by zabezpečila kolektívnu imunitu. Internetom sa však začala šíriť ďalšia nezmyselná správa o tom, že v Holandsku už obyvatelia údajne nemusia nosiť respirátory a zastavilo sa aj očkovanie kvôli neúčinnosti.

Stránka AFP fakty však zverejnila správu, v ktorej vysvetľuje, že ide o ďalší hoax. Holanďania v skutočnosti naďalej nosia rúška a prekrývajú si horné dýchacie cesty, hoci môžu okrem typu FFP2 používať aj iné a povinnosť nosiť rúško v interiéri majú len osoby staršie ako 13 rokov. Rovnako prebieha v krajine aj očkovacia kampaň, pričom sa začalo aj s používaním vakcíny Janssen od firmy Johnson & Johnson.

Stránka uviedla, že tento hoax zdieľalo 3 500 slovenských a českých účtov Facebooku. „Pre dezinformátorov, konšpiračných teoretikov a facebookový ľud je, žiaľ, často úplne jedno, či sa informácia zakladá na pravde alebo aspoň na elementárnej logike, aj tak sú schopní ju masívne šíriť,“ dodáva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: fakty.afp.com, FB/AFP Fakty │ Foto: YT/T – Mestská televízia Trnava