Slovenskí pacienti sa len pred pár hodinami museli spamätať zo šoku potom, ako sa vzbúrilo 70 nemocníc, pričom najnovšie prepukol v zdravotníctve ďalší škandál. U lekára si totiž od 1. júna priplatíme aj za vec, ktorá bola doteraz bežne hradená poisťovňou.

Slováci sa ešte len spamätávajú zo šoku, ktorý im pripravilo slovenské zdravotníctvo. Až 70 nemocníc sa vzbúrilo a hrozia, že od júla nepodpíšu zmluvy s Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Títo pacienti tak možno od júla zaplatia aj za bežné úkony, ktoré im boli doteraz hradené.

Najnovšie ale prepukol v súvislosti s VšZP ďalší škandál. Laboratórne spoločnosti Medirex, a.s. a Medicyt, s.r.o. varujú na svojej stránke laboratornadiagnostika.sk pacientov tejto poisťovne, že od 1. júna sú s VšZP v nezmluvnom vzťahu: “Laboratórna diagnostika bola dlhé roky odsúvaná na okraj záujmu pri riešení problémov v zdravotnom systéme, čo postupne viedlo k súčasnej kritickej situácii, ktorá pre laboratórne spoločnosti nie je ďalej akceptovateľná,” píšu v oficiálnom stanovisku. Čo to pre Slovákov znamená v praxi?

Poistenci VšZP si od júna siahnu hlbšie do vreciek. Bezplatne im budú zabezpečené len výkony spojené s akútnou a neodkladnou zdravotnou starostlivosťou. Ak by však mali záujem o výkony spojené s prevenciou či odkladnou zdravotnou starostlivosťou, takéto vyšetrenia si uhradí samotný pacient. Následne mu vystavia faktúru, ktorej preplatenie si môže nárokovať na pobočke VšZP. Ceny vyšetrení, ktoré si pacient uhradí, budú vypočítané podľa cenového dodatku platného do 31.5. 2019.

Toto upozornenie svieti na stránke firiem zabezpečujúcich laboratórnu diagnostiku

Zdroj: laboratornadiagnostika.sk │ Foto: Pexels