POZOR! Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozornil v pondelok 28. mája na výskyt nebezpečného kozmetického výrobku v Európskej únii, ktoré nahlásil do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolný orgán v Estónsku. O nevyhovujúcom výrobku informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. 

Ide o sérum na rast rias s názvom Joyskin Alluring Look, značky Joyskin (Inno-BiBiotinTM) a čiarovým kódom 5903060610651. Krajinou pôvodu tohto výrobku je Poľsko. Sérum má objem 3 ml a je zabalené v bielej kartónovej škatuľke.

zdroj: uvzsr.sk
zdroj: uvzsr.sk

Výrobok obsahuje látku Bimatoprost (látka zo skupiny prostaglandínov), ktorá sa používa na liečenie očných ochorení. Výrobok môže vyvolať svrbenie, opuch, zápal alebo hyperpigmentáciu očných viečok, bolesť oka alebo alergickú reakciu.

„Vyššie uvedený výrobok nie je bezpečný, čo je v rozpore s čl. 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady  (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Je možné, že uvedený výrobok sa vyskytuje aj v Slovenskej republike,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Zdroj/Foto: uvzsr.sk | Ilustračné foto: pixabay.com