Na Slovensku bol v stredu 23. júna potvrdený prvý prípad detla variantu ochorenia Covid-19 u pacienta, ktorý pricestoval z Ruska. Úrad verejného zdravotníctva potvrdil vo štvrtok ďalšie tri prípady Slovákov nakazených touto mutáciou.

Hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas potvrdil, že všetky štyri osoby, u ktorých sa sekvenovaním potvrdil delta variant koronavírusu, neboli očkované a prišli z krajiny mimo Európskej únie. Po príchode na Slovensko išli do domácej karantény bez identifikovania úzkych kontaktov.

Na potrebu očkovania apeluje vláda, ministerstvo zdravotníctva a rovnako tak aj odborníci. Tempo očkovania malo byť zvýšené príchodom ruskej vakcíny Sputnik, ktorá však pre momentálny nezáujem Slovákov bude darovaná alebo predaná iným krajinám. Záujem ľudí o vakcináciu sa snaží vláda podporiť aj ambulantým očkovaním, do ktorého sa zatiaľ zapojilo 64 obvodných lekárov.

Priebeh a príznaky tejto choroby si môžete pozrieť >>>TU<<<.

Pred príchodom tretej vlny pandémie delta variantom koronavírusu varuje hygienik Mikas: “Je, bohužiaľ, omnoho infekčnejší ako alfa variant, ktorý sa presadil u nás. Jedine očkovanie je riešením. So všetkou pokorou vyzývam spoluobčanov, aby rešpektovali pandemické opatrenia, najmä pri príchode zo zahraničia,” hovorí Mikas.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay.com