Politika DELTA variant vírusu na Slovensku: Toto sú príznaky a riziká!

DELTA variant vírusu na Slovensku: Toto sú príznaky a riziká!

Nový delta variant koronavírusu už dorazil aj na Slovensko, pričom má byť nebezpečnejší, ako jeho predchodcovia. Odborníci už ozrejmili, v čom spočívajú jeho riziká, ako aj to, aké sú špecifické príznaky, ktoré môžete na sebe vypozorovať.

Na Slovensku bol pred niekoľkými hodinami potvrdený prvý prípad delta variantu koronavírusu, ktorý už vo veľkom vyčíňa napríklad vo Veľkej Británii, kde predstavuje väčšinu nových zaznamenaných prípadov. V Británii pritom za posledné dni prudko vzrástol počet nakazených a krajina tak opäť upravuje opatrenia. Najviac nakazených je podľa tamojších úradov medzi neočkovanými alebo zaočkovanými len jednou dávkou vakcíny.

V porovnaní s alfa variantom je delta prenosnejšia o 60 %, nákazlivejšia, predstavuje väčšie riziko hospitalizácie a je aj o niečo odolnejšia voči vakcínam. Odborný časopis The Lancet upresnil, že riziko hospitalizácie je u delty dvojnásobne vyššie, no vakcinácia toto riziko znižuje do veľkej miery. Škótsky úrad verejného zdravotníctva uviedol, že vakcína Pfizer chránila pred delta variantom na 79 %, kým AstraZeneca 60 %.

Medzi typické príznaky delta variantu patrí bolesť hlavy, po ktorej prichádza bolesť hrdla, nádcha aj horúčka, pričom kašeľ nie je taký obvyklý. Mladšie ročníky môže trápiť prechladnutie, čím sa ťažko rozlíši od bežného ochorenia. To, ako veľmi sa u nás delta rozšíri, bude závisieť od miery zaočkovanosti, pričom najhorší dopad sa predpokladá v nezaočkovaných slovenských regiónoch. Delta by sa mala naplno prejaviť v júli až v auguste a ústredný krízový štáb sa tak musí zaoberať problémom dovolenkárov, kontrolami na hraniciach, ako aj kontrolou karantény.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: aktuality.sk Foto: YT/CRUX