Kanadská vláda v spolupráci s organizáciami The Global Health Data Exchange, HealthGrove a stránkou Graphiq, vypracovala zoznam najnebezpečnejších krajín sveta pre turizmus. Bol vytvorený index, ktorý predstavuje riziko úmrtnosti v prípade vycestovania do danej krajiny.

[sociallocker]Index pozostáva z viacerých faktorov ako pôsobenie prírodných síl, kolektívne násilie, pravdepodobnosť ochorenia a podobne. V tomto zozname majú bohaté zastúpenie na popredných priečkach africké krajiny.

10. Jemen (Index úmrtnosti: 150.6)

Patrí medzi najchudobnejšie krajiny Blízkeho východu. Pred niekoľkými rokmi na území dnešného Jemenu existovali dve krajiny – Ľudová demokratická republika Jemen a Jemenská arabská republika. V roku 1990 sa spojili a vznikol dnešný Jemen. Nie všetci obyvatelia však privítali zjednotenie s nadšením a preto je krajina dlhodobo sužovaná občianskymi nepokojmi.

9. Sýria (Index úmrtnosti: 182.7)

Sýria leží na východnom konci Stredozemného mora. V roku 2011 tu vypukla séria protestov proti vláde prezidenta Baššára al-Asada. Protesty v krajine prepukli do dlhotrvajúcich bojov, ktoré sužujú krajinu dodnes.

8. Afganistan (Index úmrtnosti: 315.8)

Juhoázijská krajina, ktorú dlhodobo trápia ozbrojené konflikty. V Afganistane pôsobí nábožensko-politické hnutie Taliban, ktoré je ideovo založené na forme radikálneho islamu.

7. Burundi (Index úmrtnosti: 471.9)

Burundi je malý štát ležiaci v strednej Afrike. V roku 2015 sa tu uskutočnil štátny prevrat, o ktorý sa pokúsila časť armády. Po pár dňoch bojov sa povstalci vzdali, no pred bojmi ušlo do susedných štátov viac ako 100 tisíc obyvateľov.

6. Niger (Index úmrtnosti: 550.9)

Niger je africká krajina a väčšinu jej územia tvorí púšť alebo polopúšť. Ide o jeden z najchudobnejších štátov na celom svete a registruje najväčšiu pôrodnosť (7 detí na jednu ženu). V roku 2010 tu prebehol vojenský puč proti prezidentovi Mamadouovi Tandja-ovi, ktorý sa snažil zmeniť ústavu, aby sa mohol tretíkrát za sebou uchádzať o prezidentský post.

5. Južný Sudán (Index úmrtnosti: 584.4)

Štát ležiaci v severovýchodnej Afrike. Ekonomika je veľmi zaostalá a všetky zisky pramenia z predaja ropy, ktorá sa v Južnom Sudáne ťaží. Koncom roka 2013 tu vypukla občianska vojna, ktorá si do dnešného dňa vyžiadala množstvo obetí.

4. Somálsko (Index úmrtnosti: 635.2)

Somálsko je štát, ktorý v súčasnosti existuje len formálne. Jeho vládu neuznáva žiadna svetová veľmoc. Je rozdelené na niekoľko regiónov, ktoré sú v rukách rôznych vlád. Občianska vojna v Somálsku začala v roku 1991 a trvá s krátkými prímeriami dodnes.

3. Mali (Index úmrtnosti: 648.5)

Africký štát rozprestierajúci sa na brehoch rieky Niger. Nebezpečný je hlavne jeho severný región, kde sú problémy s únosmi áut a násilnými prepadnutiami.

2. Čad (Index úmrtnosti: 718.5)

Africká krajina sužovaná dlhotrvajúcou občianskou vojnou. V roku 2006 a 2008 sa tu uskutočnili dva neúspešné puče, ktoré sa pokúsili zvrhnúť vládu. Okrem iného trpí  Čad nedostatočným zásobovaním pitnou vodou. Dodnes tu prebieha demokratizačný proces, ktorý odštartoval v roku 1991 prezident Déby.

1. Stredoafrická republika (Index úmrtnosti: 748.2)

Vnútrozemský štát ležiaci v strednej Afrike. V roku 2013 obsadil šéf separatistickej organizácie Séléka hlavné mesto a prehlásil sa za prezidenta. O deň neskôr zrušil ústavu, parlament aj vládu. Krajina trpí nedostatkom nemocníc a liekov. V prípade vážnejšieho ochorenia je preto nutný letecký prevoz do inej krajiny. V celej krajine hrozí nebezpečenstvo infikovania sa maláriou.

Zdroj: HealthGrove, Wikipedia | Foto: GettyImages

[/sociallocker]