Slovensko musí aktuálne rovnako ako ďalšie krajiny čeliť pandémií koronavírusu. Slová analytika globálnych rizík sú však poriadne desivé a v prípade, že nezačneme rýchlo konať, hrozí nám taliansky scenár!

Pandémia koronavírusu dorazila už aj na Slovensko a pre občanov teda platia výrazné obmedezenia či zákazy. Na ulici vidieť čoraz viac zodpovedných ľudí, ktorí nosia rúška alebo sa zdržujú v domácej karanténe. Známa markizáčka je dokonca bez malej dcérky, ktorú zrejme tak skoro neuvidí. Analytik globálnych rizík Juraj Mesík však varuje, že môžeme dopadnúť ako Taliansko, hoci všetci veríme, že nie.

Počet nakazených totiž stúpa a v našej krajine je k dnešnému dňu evidovaných 78 prípadov. Podľa jeho slov mala vláda na čele s Pellegrinim konať už oveľa skôr: “Naše inštitúcie konajú pomaly, neadekvátne, a to, čo robia, nezodpovedá stavu ohrozenia ani v tej fáze epidémie, v ktorej sa Slovensko momentálne nachádza. Jedno obrovské zlyhanie je, že ešte začiatkom minulého týždňa chodili deti do škôl. Pritom 500 km od Bratislavy zúri vražedná epidémia, ktorá prišla už aj k nám a my ju potrebujeme zastaviť skôr, než sa rozšíri medzi našimi obyvateľmi a skôr, než sa dostane k našim starým ľuďom,” uvádza pre Nový Čas.

Podľa Mesíka sa aj u nás nakazí väčšina obyvateľov a zaráža ho, že vláda o nebezpečenstve neinformovala už pred týždňami: “Ani keď bola situácia vážna, o tomto riziku neinformovala, ale systematicky ohrozenie bagatelizovala. Aj ich prvá tlačovka prišla neskoro, mala prísť podstatne skôr. Ak by už pred mesiacom premiér povedal národu, že to, čo sa deje v Číne, je vážne, a že možno to príde aj k nám a vysvetlil im, že bude vhodné, ak sa dva-tri týždne v takom prípade dokážu izolovať a odporučil im sa pre tento prípad zásobiť, časť ľudí by tak urobila,” dodáva so slovami, že zatiaľ netušíme skutočný stav epidémie v krajine.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk │ Foto: Pexels