Počet nakazených i hospitalizovaných v posledných dňoch výrazne stúpol, pričom sú mnohí epidemiológovia presvedčení, že ide iba o slabý začiatok tretej vlny, ktorá by mala dosiahnuť svoj vrchol v polovici novembra. K pandemickým dátam sa najnovšie vyjadril aj uznávaný odborník.

Matematik Richard Kollár bol minulosti jedným z hostí Zuzany Čaputovej, s ktorými rozoberala pandemickú situáciu na Slovensku. Už v tom čase upozornil na chýbajúce dáta a nepresnosť čísel v spojitosti s infikovanými či hospitalizovanými. Aj to je jedným z dôvodov, prečo pravidelne informuje verejnosť o súčasnej situácií v krajine.

Najnovšie odpovedal na najčastejšie otázky, ktoré dostáva od Slovákov. Mnohé sa týkali ochrany pred delta variantom koronavírusu, pričom odborník si myslí, že čoskoro sa budeme s infikovanými ľuďmi stretávať bežne. Dôležité je v tomto prípade načasovanie, keďže má byť veľký rozdiel v hospitalizácií teraz, keď nie sú preplnené nemocnice, a na vrchole vlny.

Podľa slov Kollára by sme mali byť v strehu, keď nastane výrazný nárast hospitalizácií. ,,V momente, keď hospitalizácie na Slovensku stúpnu nad 2 000 s potvrdeným alebo suspektným covidom, je čas sa začať naozaj zásadne chrániť- minimalizovať všetky kontakty, ktoré nie sú nevyhnutné či dobre si nasadiť respirátor v obchode. Následne je potrebné v tomto režime prečkať, až kým vlna mierne neprejde,“ upozornil matematik, ktorý odporúča rozmanitú stravu, doplnky na posilnenie imunity či pohyb vonku.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Richard Kollar  |  Foto: FMFI UK, Twitter, YT/SME