Prezidentka Zuzana Čaputová sa 16. februára stretla s odborníkmi, pričom spoločne prediskutovali epidemiologickú situáciu na Slovensku. Zhodli sa na tom, že okolnosti sú mimoriadne závažné a názory vedcov sú často ignorované.

Hlava štátu po stretnutí s odborníkmi zvolala tlačovú konferenciu, kde oznámila, že situáciu považuje za kritickú, keďže slovenské úrady evidujú viac ako 6-tisíc obetí na koronavírus. Pripomenula, že je nesmierne dôležité počúvať vedecký hlas, ktorý je zanedbávaný. ,,Pandémia je výsostne odborná, nie politická vec,“ dodala.

Čaputová prenechala slovo, okrem iných, aj matematikovi Richardovi Kollárovi, ktorý upozornil na chýbajúce dáta a nepresnosť čísel v spojitosti s pandémiou. „Netušíme, koľko ľudí prichádza do nemocníc ako noví pacienti a netušíme, koľko ich odchádza. Nevieme posúdiť, čo spôsobuje nárast počtu hospitalizácií. Nevieme to ani o umelých pľúcnych ventiláciách, pretože ani tam tie čísla nesedia,“ vyhlásil uznávaný odborník.

Podľa jeho vyjadrení nie je možné ani analyzovať vek hospitalizovaných či počet pacientov, ktorí boli po vyliečení z ochorenia COVID-19 presunutí na iné oddelenia. ,,Netušíme, ako je to s hospitalizáciami, ako spočítať reprodukčné číslo, nevieme, prečo majú niektoré okresy farbu ako majú, sme v dátovom pekle,“ priznal Kollár.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová  |  Foto: YT/HNtelevízia, FB/Zuzana Čaputová