Hnutie Taliban v Afganistane prebralo po dvadsiatich rokoch plnú moc. Nenarazili pritom na žiaden odpor a vládna armáda dokonca bojovníkom Talibanu odovzdávala kľúče od miest, ktoré mala brániť. Z počtu 34 provinčných metropol ovládli Islamisti dvadsaťpäť z nich v priebehu jediného týždňa.

Analytik Jozef Lenč uviedol, že základnou príčinou je podľa neho nezvládnutý proces transformácie politického systému Afganistanu z totalitného štátu vedeného Talibanom pred rokom 2001 na fungujúcu demokraciu. Americké vojská NATO pritom v štáte fungujú už dve desaťročia, avšak nimi vycvičení afgánski vojaci neboli ochotní nový systém v krajine brániť.

Mnohí miestni sa momentálne snažia utiecť z krajiny, avšak Taliban stráži všetky hraničné priechody okrem letiska v Kábule. Ulice krajiny sú prázdne a domáci majú dokonca posťahované žalúzie. Bojovníci taktiež zbierajú od ľudí zbrane a z príbytkov nevychádzajú najmä dievčatá a dospelé ženy. Pre ne by totiž tvrdý a prísny islamský režim mohol byť devastačný, aj keď oni zatiaľ tvrdia, že im na práva nesiahnu.

Aktuálnu situáciu v krajine označujú mnohí odborníci za kolosálne zlyhanie vojenskej a politickej stratégie USA, k čomu sa vyjadril aj slovenský minister financií Igor Matovič. „20 rokov výcviku afgánskej armády, vraj aby sa dokázala sama brániť voči Talibanu. Výsledok? Za pár týždňov dobitý celý Afganistan, vojaci NATO na potupnom úteku odkázaní na milosť nepriateľa. A ako bonus – špičkové vojenské vybavenie za desiatky miliárd dolárov, mimochodom – dnes lepšie vyzbrojená armáda ako v priemernej európskej NATO krajine. Vojenská potupa, ktorá sa zapíše do histórie,“ reaguje Igor Matovič.

K situácii sa vyjadril aj premiér Eduard Heger:

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk, FB/Igor Matovic | Foto: FB/Igor Matovic