Dnes je tomu presne 48 rokov od pamätnej noci, počas ktorej vojská Varšavskej dohody obsadili Československo, pre ktoré to znamenalo dve desaťročia sovietskej diktatúry a obmedzenia slobody.

[sociallocker]20. augusta ešte nič nenasvedčovalo tomu, že relatívne prosperujúca krajina sa 21. augusta zobudí do temného rána. Predovšetkým sovietsky, ale i poľskí či rumunskí vojaci obsadili celé územie Československa.

Táto udalosť je aj po takmer polstoročí zahalená tajomstvom a i historici si lámu nad celou udalosťou hlavy a nie sú jednotní v názoroch. Stále nie je jasné kto o tom vedel, kto nie, prečo sa Československo takmer nebránilo. Údajne sa však obsadenie malo uskutočniť už v máji, či dokonca o niekoľko rokov skôr, veď v Maďarsku sa odohrala podobná udalosť už v roku 1956.

Významný český historik Jan Kalous PhD. hovoril o miernom politickom prepadáku, počas ktorého sa mnohí vojaci báli aj vyliezť z tanku, no koniec koncov, misia bola zo sovietskeho pohľadu úspešná.

Pád režimu prišiel až v roku 1989, no vinníci z roku 1968 ostali nepotrestaní, možno preto, že medzi tými iniciátormi udalostí roku 1968 a 1989 je určitá zhoda. Pre obyčajného človeka však tieto roky znamenali špecifickú kapitolu vo svojich životoch. Ani ľudia nie sú jednotní v názoroch, no treba uznať, že ak by Československo pokračovalo v napredovaní, ktoré začalo po druhej svetovej vojne, boli by sme zrejme na úrovni západných štátov.

Foto: wikipedia
[/sociallocker]