Teplý front bude cez naše územie prechádzať aj počas dnešného dňa. Za ním začne podľa imeteo.sk prúdiť od juhu mimoriadne teplý, no zároveň i vlhký vzduch, ktorý je pre vznik búrok ako stvorený. Očakávať preto môžeme počas nedele 29. apríla mimoriadne vysoké teploty a popoludní aj intenzívne búrky.

Vznik búrok sa podľa meteorológov očakáva počas nedele 29. apríla popoludní a viazané budú predovšetkým na horské prekážky. „Dôvodom bude slabá podpora strihu vetra v hladine 0-6 km. Hodnoty instability tak síce budú najvyššie na juhozápade Slovenska, no búrkam budú napomáhať horské prekážky. Intenzita búrok by mala narastať v neskorších popoludňajších hodinách a večer,“ píše imeteo.sk.

Pohyb búrok bude pomalý a budú mať i dostatočnú vlhkosť. „Hrozia tak aj prívalové povodne, či výraznejšie krupobitie. Pri búrkach môže napršať 10 až 30 mm,“ upozorňuje imeteo.sk.

OKNO PRE VZNIK TORNÁDA

Vo večerných hodinách je očakávaný nárast strihu vetra v najspodnejších vrstvách troposféry. Zároveň sa bude nachádzať nízko aj kondenzačná hladina (výška, v ktorej by nadobudla daná parcela vzduchu relatívnu vlhkosť 100%, keby bola vzostupom adiabaticky ochladzovaná). „Večer tak bude existovať krátke okno aj pre prípadný vznik tornáda, šanca je však veľmi malá,“ dodáva imeteo.sk na záver.

Búrky by mali ustávať  s príchodom noci a vyjasniť by sa malo postupne do rána.

Zdroj/Video: imeteo.sk, YouTube, pixabay.com