Známe zahraničné farmaceutické firmy ohlásili, že sa im pravdepodobne podarilo vyvinúť novú a účinnú vakcínu proti Covid-19. Ide o látku, ktorú otestovali na 43-tisíc dobrovoľníkoch a zatiaľ dáta nasvedčujú tomu, že už koncom roka by sa mohla začať vyvážať.

Známe farmaceutické firmy spojili sily a pred pár dňami na stránke Pfizer vyhlásili, že pracujú na zrejme doposiaľ najúčinnejšej vakcíne, ktorá by mohla prísť na trh už koncom roka. Americká Pfizer a nemecká BioNTech už vakcínu proti Covid-19 s názvom BNT162b2 otestovali na 43 538 dobrovoľníkoch zo šiestich krajín.

Vakcínu by v prípade úspešnosti bolo potrebné očkovať dvakrát s časovým rozostupom troch týždňov. Účinnosť látky stanovili zatiaľ na 90 % pri ochrane pred vírusom po siedmich dňoch od podania druhej dávky, a teda efekt by bol docielený po 28 dňoch od začatia vakcinácie. Doposiaľ sa takýto rekord nepodaril žiadnej z firiem, ktoré medikament vyvíjajú. Vakcíny Pfizer a BioNTech, u ktorých nezaznamenali žiadne zdravotné riziká, by mohli byť po schválení distribuované do krajín už koncom roka.

Pfizer plánuje dodať do sveta 50 miliónov vakcín do konca roka 2020 a 1,3 miliardy vakcín do konca roka 2021. Vedci však ešte upozorňujú na niekoľko nezodpovedaných problémov a kladú si otázku, ako sa bude liečivo dopravovať, keďže musí byť uskladnené pri teplote -80 °C. Podľa ich slov tiež nebolo zatiaľ jasne preukázané, ako vakcína funguje u pacientov s minimálnymi príznakmi, u starších ľudí a na koľko mesiacov dokáže zaočkovanému zabezpečiť protilátky v tele.

Na Slovensku sa počet nových infikovaných mierne znížil, no Igor Matovič pred pár dňami ohlásil, že v niekoľkých okresoch dôjde zrejme aj k tretiemu kolu testovania. Práve premiér ešte v začiatkoch pandémie uviedol, že účinná vakcína by nás mohla vrátiť do bežného života skôr a hneď, ako bude vynájdená, máme šancu vírus poraziť.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pfizer.com │ Foto: Facebook/Igor Matovic, Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš