Pražský arcibiskup Dominik Duka informoval o smutnej správe, ktorá zasiahla českú cirkevnú obec. Vo veku 84 rokov totiž zomrel kardinál Miloslav Vlk. Zosnulý trpel rakovinou pľúc s metastázami do kostí. Pripomeňme si, kto bol vlastne kardinál Vlk.

Rodák z juhočeskej dediny Lišnice sa pre svoje duchovné povolanie rozhodol vraj už v roku 1943. Do kňazského seminára Vlk nastúpil však až v roku 1964. Jeho sen stať sa kňazom teda netrval rok, dva ale viac ako 20 rokov. Dovtedy pracoval ako robotník a neskôr študoval na pražskej Filozofickej fakulte, v odbore archívnictvo. Bol tiež aj riaditeľom mestského archívu v Českých Budejoviciach.

Kardinál Vlk

Svojho duchovného sna sa ale nikdy nevzdal a po už spomínanom nástupe do seminára bol v roku 1968 vysvätený za kňaza. Jeho cesta však nebola týmto vysvätením o nič menej tŕnistá. Žil totiž v dobe, kedy to predstavitelia cirkevného sveta nemali vôbec ľahké. Najprv mu bola v roku 1971 zakázaná kňazská činnosť na 3 mesiace. Následne v roku 1979 mu už bolo povolenie vykonávať službu odobraté natrvalo.

Až do roku 1989 pôsobil ako umývač okien, ale aj archivár v Štátnej banke. Vlk bol počas bývalého režimu odvážnym príkladom pre celú cirkev. Aj napriek zákazu totiž v 80. rokoch tajne slúžil bohoslužby a venoval sa aj práci s mládežou. Zaujímala sa o neho aj ŠtB.

V roku 1990 sa Vlk stáva biskupom v Českých Budejoviciach a v roku 1991 sa stal českým arcibiskupom. Kardinálom bol od roku 1994.

Bohužiaľ Česká republika, ale aj celý svet sa musí s touto veľkou osobnosťou rozlúčiť. Ostáva nám len na tento vzor odvahy a oddanosti svojmu presvedčeniu spomínať v modlitbách.

Zdroj: ceskatelevize.cz | Foto: depositphotos.com, youtube