Určite ste už zachytili, že Slovensko sa v posledných rokoch v štatistických výskumoch zameraných na odhalenie a liečbu onkologických ochorení umiestňuje na nelichotivých priečkach. Podobne, ba o čosi horšie, je na tom s úmrtnosťou na tieto ťažké a mnohokrát i nevyliečiteľné choroby. Dôvodom predmetných smutných údajov, ktoré poznačili mnoho ľudských osudov, je práve zanedbaná prevencia…

Áno, tá prevencia, o ktorej sa neraz hovorí, no jej implementácia do života sa mnohokrát stretne s našou totálnou ignoranciou: “Však mňa sa to netýka! Cítim sa dobre a som zdravý/á!…” A potom je už mnohokrát neskoro…..

Od januára 2019 však konečne prichádza na naše malé Slovensko revolučná novinka, ktorá by mala byť účinnou zbraňou proti zákernej rakovine. Síce ako posledná krajina z EÚ, ale aj my už konečne budeme mať štátom riadený skríning.

Čo to vlastne znamená?

Ministerstvo zdravotníctva by malo vypracovať národný onkologický program, ktorý by mal byť strategickým plánom, vďaka ktorému sa predpokladá zníženie výskytu a úmrtnosti na nádorové ochorenia.

Po novom vám vaša zdravotná poisťovňa pošle pozvánku, aby ste sa dostavili na dané preventívne vyšetrenie, pričom najväčší dôraz sa bude klásť na skríning rakoviny hrubého čreva, krčka maternice a prsníkov. 

O aké vyšetrenia pôjde?

Prevencia rakoviny hrubého čreva

Pacienti po 50-ke by sa mali každé dva roky podrobiť testu na neviditeľné okultné krvácanie.

  • vyšetrenie na zistenie krvi v stolici (berie sa vzorka zo stolice)
  • pri pozitívnom náleze sa následne absolvuje kolonoskopia.

Skríning na odhalenie rakoviny krčka maternice

Ženy vo veku 23 až 64 rokov.

Gynekológ spraví ster z krčka maternice a následne ho pošle na cytológiu, kde preskúmajú možné odchylky a prípadne infekcie (najmä HPV).

Zaviesť sa má aj bezplatné očkovanie proti HPV vírusu u 12-ročných dievčat a chlapcov.

Skríning prsníkov u žien

Každé dva roky dostanú od poisťovne pozvánku na skríning ženy vo veku od 50 do 69 rokov, aby sa podrobili monografií. Tá odhalí aj nádor, ktorý je ešte nehmatateľný.

Neskôr sa počíta aj so zavedením skríningu nádorových ochorení, ústnej dutiny, obličiek, pľúc a pankreasu.

Zdroj: npz.sk, čas.sk, pluska.sk | Foto: pixabay