Vodiči áut a cyklisti znášajú medzi sebou odveký súboj, ktorý dokáže vyriešiť len tolerancia z oboch strán, a predovšetkým bezpečnosť na ceste. Rezort Ministerstva vnútra sa však rozhodol pozmeniť zákon o cestnej premávke, ktorý zmení pravidlá na vozovke.

V novom zákone o cestnej premávke došlo k zmene minimálneho veku pre získanie vodičského preukazu na nákladiaky a autobusy. Pri oprávnení šoférovať nákladné auto sa zmenila hranica potrebného veku z 21 na 18 rokov. V prípade autobusov sa znížil vek vodičov z 24 na 21 rokov. Zmena zákona nadobudne účinnosť od 1. novembra.

V rámci zmien došlo aj k zrušeniu povinnosti nosenia prilby mimo obce pre cyklistov starších ako 15 rokov. ,,Povinné nosenie prilieb pre cyklistov na rozdiel od povinného nosenia prilieb pre motocyklistov nevyplýva z medzinárodných dohovorov. Voči dospelým cyklistom ide o veľmi výnimočne zavedenú povinnosť,“ uvádza rezort vnútra v oficiálnom vyjadrení. Návrh pre vodičov zavádza povinnosť v prípade státia v kolóne vytvoriť takzvanú „záchranársku uličku“ pre všetky záchranné zložky v strede cesty.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: minv.sk  |  Foto: Pixabay