Jej rodičov zastrelili francúzski vojaci a sama žila v zajatí v africkom Gabone. No ešte ako mláďa si ju osvojila jedna dedinčanka z anglickej Uley. Zviera žilo po boku ľudí tri roky akoby bolo jedným z nich, až dokým neskončilo kvôli podvodu v cirkuse.

V dedinke Uley na juhozápade Anglicka prežila gorila najkrajšie obdobie svojho života. V roku 1918 ju Rupert Penny kúpil za tristo libier v jednom londýnskom obchode. Zvieraťu dal meno John Daniel a onedlho si ho na starosť vzala jeho sestra Alyce Cunninghamová, žijúca práve v Uley.

Ako sa gorila stala jednou z ľudí

Starala sa o neho ako o malého chlapca. Mal vlastnú detskú izbu, naučila ho ustieľať si posteľ, chodiť na záchod a dokonca aj prať. So svojou paňou rád popíjal čaj, hrával sa s deťmi, s ktorými chodil i do školy. Spoločnosť robieval aj miestnemu obuvníkovi a s obľubou ho pozoroval pri práci.

prítulné zviera s deťmi

Tragický koniec rozprávky o gorile

Ubehli tri roky a z gorily sa stal dospelý jedinec. Bol už príliš veľký na to, aby sa o neho Alyce mohla naďalej starať. Rozhodla sa ho preto predať istému Američanovi, ktorý jej sľúbil, že gorilu vezme do domu na Floridu. Ten svoj sľub však nesplnil. Gorila skončila v cirkuse a zoo.

Tam zviera začalo upadať. Alyce mu veľmi chýbala a jeho zdravotný stav sa rapídne zhoršoval. Pracovníci zoologickej záhrady preto jeho paničke poslali urgentnú správu. Prosili v nej, aby Johna prišla pozrieť, s tým, že jej preplatia náklady na cestu. Alyce súhlasila a vybrala sa na cestu do New Yorku.

Bohužiaľ, nestihla prísť včas. John Daniel vo veku štyri a pol roka zomrel na pneumóniu. Avšak, všetci pokladali za pravú príčinu jeho úmrtia žiaľ. Jeho srdce nezvládlo odlúčenie od milovanej osoby, pri ktorej prežil najkrajšie obdobie svojho života. Po smrti telo gorily vypchali a vystavili v Americkom prírodovednom múzeu, kde je dodnes.

 „John vyrástol spolu s ostatnými deťmi a tie ho zbožňovali. Ešte donedávna v Uley žili ľudia, pamätajúci, ako sa tu prechádzal a chodil do záhrad jesť ruže.

Vedel, do ktorého domu má isť, aby mu načapovali dobrý jablčný mušt. Škoda, že sa jeho osud skončil tak smutne,” 

vyjadrila sa miestna archivárka Maragret Groomová, ktorá objavila historické fotografie gorily.

Zdroj: topky.sk | Foto: pixabay.com, bioeddie.co.uk