Štátny ústav pre kontrolu liečiv vydal pred pár hodinami varovanie pred jedným z liekov, ktorý sa doteraz nachádzal na trhu. Po jeho kontrole sa inšpektori rozhodli nariadiť okamžité stiahnutie, a zároveň upozorňujú pacientov, ktorí daný liek užívajú.

Pracovníci ŠÚKL-u informujú o stiahnutí z trhu jedného z liekov z distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Ide o ,,Fraxiparine 9 500 IU (anti-Xa)/1 ml, sol inj 10×1 ml/9,5 KU (striek.inj.skl.napl.)”. Celkovo má ísť o štyri šarže daného liečiva.

Dôvodom stiahnutia je potenciálne riziko, že sú niektoré injekčné striekačky prázdne. Spomínaná inštitúcia žiada pacientov, aby uvedené šarže vrátili do 21. februára 2023 do lekárne. ,,Pacient si môže predmetnú šaržu skontrolovať na bočnej strane škatule, prípadne na každej jednej injekčnej striekačke. Chýbajúci obsah striekačky je možné spozorovať voľným okom,” uvádza ústav na oficiálnej stránke.

Fraxiparine je určený na predchádzanie tvorby krvných zrazenín v krvných cievach. Taktiež sa využíva na liečbu už vytvorených krvných zrazenín. Ide o druh lieku, ktorý sa nazýva antitrombotikum. Uvedené liečivo je dlhodobo na Slovensku nedostupné, v dôsledku čoho nie je možné vymeniť liek za inú šaržu. Pacienti by mali kontaktovať svojho lekára a poradiť sa o ďalšom postupe svojej liečby.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: sukl.sk | Foto: FB/ŠÚKL, Unsplash