Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pred pár dňami zverejnil varovanie pre pacientov, keďže kontrola jedného z liekov preukázala výrazné nedostatky. Pracovníci sa z tohto dôvodu rozhodli pre stiahnutie liečiva z dôvodu ochrany zdravia a bezpečnosti Slovákov.

Na oficiálnej stránke ústavu sa objavilo nové oznámenie o stiahnutí lieku. Ide o ,,Cinacalcet Teva 30 mg filmom obalené tablety tbl flm 20×30 mg blis.PVC/Aciar/PVC/AI), č.šarže:106311, kód ŠÚKL: 80288“. Kontrola liečiva mala nevyhovujúci výsledok v oblasti parametra obsahu liečiva. Predmetná šarža sa tak sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení.

Dané liečivo sa využíva pri niekoľkých diagnózach. V prípade dospelých ide o liečbu závažného ochorenia obličiek, zníženia vysokej hladiny vápnika v krvi dôsledkom rakoviny prištítnej žľazy alebo u pacientov, u ktorých odstránenie žľazy nie je možné. Liek je určený aj pre deti od 3 rokov, ktoré podstupujú dialýzu na vyčistenie krvi od odpadových produktov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sukl.sk  |  Foto: sukl.sk, Pixabay