Ministerstvo vnútra upozorňuje Slovákov na potrebu výmeny občianskeho preukazu, s ktorým môžu mať čoskoro problémy. Celkovo má ísť o minimálne 30-tisíc ľudí, ktorí budú nútení požiadať o vydanie novej ,,kartičky“, aby bol ich doklad oficiálne platný.

Rezort vnútra varuje používateľov elektronických občianskych preukazov, ktoré boli vydané do 20. júna 2021. Kvalifikovaný elektronický podpis je totiž platný iba do konca roka. Dôvodom je teda koniec platnosti certifikácie čipu. ,,…je potrebné požiadať o jeho výmenu na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Následne je potrebné požiadať o vydanie nového kvalifikovaného certifikátu buď osobne na oddelení dokladov ihneď pri prevzatí nového dokladu, alebo neskôr online z domu prostredníctvom aplikácie eID klient, čo trvá asi 15 minút,“ vysvetlilo ministerstvo na svojej oficiálnej stránke.

Podľa dostupných informácií má viac ako 30-tisíc ľudí aktívne využívať elektronický podpis na svojom občianskom preukaze. Na končiacu platnosť certifikátu má zároveň upozorniť aj aplikácia, ktorá je súčasťou programu pre využívanie elektronického podpisu. Výmena vzácnej ,,kartičky“ z dôvodu vypršania platnosti má byť bezplatná.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: minv.sk  |  Foto: FB/Polícia SR