Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie predstavilo návrh na zrušenie rôznych formálnych listín, ktorý následne vláda v sobotu 24. júla schválila. Celkovo 21 povinných okruhov výpisov a potvrdení tak ponovom nebude na úradoch potrebné predkladať, všetky informácie o žiadateľovi budú k dispozícií v elektronickej podobe.

“Dosť bolo byrokracie,” znie víťazný pokrik ministerstva informatizácie po schválení návrhu za zrušenie 21 okruhov výpisov a potvrdení. Vďaka tomuto posunu by mali ľudia a firmy ušetriť viac ako 4,2 milióna oficiálnych dokladov ročne a tým ušetriť približne 42 miliónov eur. “Navyše, nervy, ktoré ušetria – sú na nezaplatenie,” nešetrí nadšením ministerstvo.

Veronika Remišová tvrdí, že sa týmto činom pustila do boja s byrokraciou: “Každý z nás vie, aké otravné predkladanie potvrdení bolo. Od januára sa to už nebude opakovať,” vyhlásila ministerka Remišová.

Od januára 2022 sa budú slovenské kancelárie riadiť pravidlom “jedenkrát a dosť”, čo v praxi znamená, že údaje, ktoré už štát raz získal, nebude od občana žiadať druhýkrát. Jedná sa o mnohé druhy dokladov, pričom zavedenie ich digitalizácie bude prebiehať postupne od nového roka.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR | Foto: IG/veronika.remisova