Futbalový svet rozhodne nie je statický. Národné či nadnárodné zväzy sa neustále snažia vymýšľať niečo, čím zaujmú, niečo, na čom by mohli zarobiť, no zároveň prilákať diváka. Avšak jeden z najodvážnejších projektov ostatných rokov je dosť ohrozený.

Majstrovstvá sveta klubov sa od roku 2025 radikálne zmenia. Doposiaľ sa hrávali viac ako dve desaťročia jednoduchým systémom. Pre mnohých ľudí to ale veľká zábava nebola, veď už dopredu bol zvyčajne víťaz “jasný”. Hrávali na nich totižto len šiesti víťazi kontinentálnych “líg majstrov” a majster usporiadateľskej krajiny.

Avšak vzhľadom k tomu, že európske celku sú finančne a po všetkých ostatných ohľadoch niekde inde, až na pár výnimiek vlastne nebolo o víťazovi pochybností. Pre európsky klub (v ostatnej dobe to bol často Real Madrid, okrem neho Liverpool, Bayern či Barcelona) to bola kvázi trofej zadarmo.

V roku 2025 sa ale má hrať v letnom období šampionát za účasti 32 klubov, z toho bude mať Európa 12 klubov (víťazov Ligy majstrov a Európskej ligy za ostatné štyri roky, plus ďalšie TOP kluby na základe ďalších kritérii). Zaujímavé to má byť teda pre všetkých. Diváci uvidia zaujímavé konfrontácie, kluby z jednotlivých kontinentov sa budú môcť ukázať viac ako na relatívne málo sledovanom “rýchlom” turnaji. Samozrejme, o niečo by sa zvýšili aj odmeny. A hlavne, tento šampionát pod hlavičkou FIFA sa má hrať už nie každý rok, ale v takomto “atraktívnejšom” šate raz za štyri roky.

Aká ale bude realita? Doposiaľ azda nikomu nenapadlo, že by mohli byť problémy. Avšak Carlo Ancelotti, veleúspešný manažér, ktorý v sezóne 2023-24 vyhral s Realom Madrid double, poslal pre FIFA tvrdý odkaz.

FIFA na to môže zabudnúť. Futbalisti a kluby sa tohto turnaja nezúčastnia. Jediný zápas Realu Madrid má hodnotu 20 miliónov eur a FIFA nám túto sumu chce dať na celý turnaj. Ostatné kluby to vnímajú rovnako negatívne ako my a pozvanie FIFA takisto odmietnu,” povedal Ancelotti pre taliansky denník Il Giornale v rozhovore pri príležitosti jeho 65. narodenín.

Samozrejme, pre kluby z iných častí sveta by to mohla byť veľká udalosť, pre európskych gigantov ale zrejme finančne neuspokojivá a v už i tak nabitom kalendári náročná. Prvý ročník MS klubov v novom formáte sa má konať v termíne od 15. júna do 13. júla 2025.

Nadvláda Realu pokračuje: Aj v TOMTO je celosvetovým lídrom!

Zdroj: Il Giornale | Foto: IG/mrancelotti