Počas posledných dní sa začala internetom šíriť správa, že rómske komunity v obci okolia Starej Ľubovne by mali dostať od Vojenských lesov drevo na kúrenie zadarmo. Medzi Slovákmi sa okamžite strhla búrlivá debata, no pravda je celkom inde.

Na dvoch internetových portáloch sa objavila alarmujúca správa o tom, že rómske komunity v obciach by mali dostať drevo na zimné kúrenie zadarmo. Informácia sa okamžite začala šíriť medzi Slovákmi a vyvolala búrlivé diskusie, v ktorých nadávajú na Rómov a v celej záležitosti vidia značnú nespravodlivosť.

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz, ktorý daný projekt zastrešuje, ale varuje pred článkami, ktoré označil zo hoaxy. V skutočnosti podľa neho Rómovia v tomto prípade nedostanú nič zadarmo: “Na krajnopravicových dezinformačných weboch sa šíri poplašná správa o tom, že chceme spolu s Vojenskými lesmi a majetkami SR zadarmo rozdávať drevo Rómom. Myslím si, že takémuto hoaxu môže uveriť len človek, ktorý vôbec nepozná prácu a filozofiu nášho úradu. V celom procese nikto nedostane nič zadarmo – obec spolupracuje s vojenskými lesmi, aj so svojimi občanmi, za vopred dohodnutých ekonomických podmienok,” objasňuje.

Pri predstavovaní projektu pritom jasne vysvetlil podmienky, za akých bude drevo Rómom pridelené: “Vojenské lesy a majetky SR nás oslovili s víziou pilotného projektu- chceli by podporiť výrobu brikiet v obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami. Vojenské lesy chcú zabezpečiť materiál (lesný odpad) a potrebnú techniku na výrobu brikiet a obce by zamestnali Rómov, ktorí by brikety vyrábali. Tí by tak získali nielen prácu, ale domov by si odniesli aj brikety, ktorými by si kúrili,” odhalil víziu, v ktorej si Rómovia lesný odpad spracujú a za odmenu môžu s takýmto materiálom kúriť.

Redaktor Denníka N ale uviedol, že zdrojom hoaxu je najmä Magazin1.sk, ktorý je spojený s blogerom Máriom Vidákom. Vidák pritom v roku 2017 kandidoval za ĽSNS za poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja a bol videný na Kotlebových akciách s Mazurekom.

Rómovia v okr. Stará Ľubovňa spracujú lesný odpad, ktorým môžu za odmenu kúriť

Zdroj: magazin1.sk, dennikn.sk │ Foto: Facebook