Turistami čoraz častejšie navštevovaný štát Srí Lanka, ktorý leží na ostrove Cejlón v Južnej Ázii, momentálne čelí obrovskej horúčkovej epidémii, ktorej intenzívny výskyt nemá obdoby v celej histórii krajiny.

Ide o ochorenie nebezpečnej horúčky dengue, ktorej vírus prenášajú komáre, a na ktorú zatiaľ neexistuje účinná vakcína. Ideálny čas, kedy turisti môžu bez väčšieho rizika krajinu navštíviť, sú mesiace december, január, február a marec. Mimo tohto obdobia je na Srí Lanke zvýšený výskyt dažďov, a teda aj komárov.

Podľa oficiálnych zdrojov sa do tejto chvíle nakazilo približne 76-tisíc osôb a zhruba 225 infikovaných chorobe podľahlo. Medzi najviac postihnuté okresy patrí Colombo, Gampaha, Kalutara, Galle, Kandy, Ratnapura, Jaffna a Trincolmalee. Vláda preto nasadila okolo 400 miestnych vojakov, aby vyčistili odpadové miesta, stojace kaluže plné hnijúcich odpadkov a ostatných miest, ktoré obyvatelia nevyčistili po ťažkých monzúnových dažďoch. Práve v týchto miestach sa najviac množia nebezpečné komáre.

Zdroj: abcnews.go.com | Foto: Twitter, depositphotos.com