Aktuálne síce v NHL stále nemáme veľa hráčov, no dá sa predpokladať, že o takých päť rokov by sme ich mohli mať v profilige zase až dve desiatky. Viacerí naši mladíci totižto ukazujú v juniorskych súťažiach, že adaptácia na everoamerický hokejový štýl im problémy nerobí.

V Kanade majú tri špičkové juniorske súťaže, a to OHL, WHL a QMJHL. V Ontario hockey league, teda OHL, sa vo veľmi dobrom svetle uazujú tak Dalibor Dvorský, ako aj Filip Mešár.

Dalibor Dvorský strávil prvé týždne sezóny na hosťovaní vo Švédsku, no tam sa mu vôbec nedarilo a zrejme rozralo úlohu aj to, že mu tak celkom nesedel štýl. V juniorskej OHL ale od prvého zápasu ukazoval, že na túto súťaž je viac než len kvalitným hráčom. Aktuálne má na konte 45 bodov v 26 stretnutiach.

Produktivite by síce len ťažko mohol vládnuť, veď väčšina hráčom má na konte cez 40 zápasov, zatiaľ čo on len spomínaných 26 zápasov. S priemerom 1,731 bodu na zápas je však štvrtý najlepší v celej súťaži.

A rozhodne sa v tomto ohľade nemusí hanbiť ani Filip Mešár. Ten si už “odskočil” aj do mužskej AHL, zatiaľ čo v OHL má 36 bodov v 24 stretnutiach, čo je priemer 1,5 bodu na zápas a to ho radí na jedenáste miesto vrámci súťaže.

V bodoch na zápas kraľuje kanadský útočník Easton Cowan, ktorý urobil medziročne veľký skok. Hráč, ktorý bol v roku 2023 v drafte do NHL vybratý ako 28. v poradí, má 1,833 bodu na zápas, pričom v minulej sezóne, ktorú hral v rovnakom tíme, mal priemer len 0,779 bodu na zápas.

Zdroj: Quanthockey | Foto: IG/joj_sport, IG/f.mesar