26. februára sa celé Slovensko ponorilo do hlbokej tmy, keď boli vo Veľkej Mači objavené telá investigatívneho reportéra Jána Kuciaka (†27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej (†27). Dvojica bola chladnokrvne zastrelená za múrmi vlastného domu, pričom smrť dvoch mladých ľudí vyvoláva množstvo otáznikov po celom svete.

Ak by nebol súčasný svet skazený a zlý, Martina Kušnírová by si práve v sobotu 5. mája obliekla svadobné šaty a svojmu vyvolenému Jánovi povedala životné „áno“. Po usmrtení dvojice vznikla občianska iniciatíva Za slušné Slovensko, vďaka ktorej sa desaťtisíce občanov vybralo do ulíc a žiadali vyriešenie vraždy novinára a jeho snúbenice, no taktiež riešenie politickej situácie. Všetky protesty boli ukončené národnou hymnou Nad Tatrou sa blýska, ktorú v týchto dňoch oficiálne naspieval Juraj Benetin zo skupiny Korben Dallas a americká speváčka Joan Baez.

Slová Janka Matušku z roku 1844 dávajú prostredníctvom nahrávky Slovákom absolútne nový a emočne dychberúci rozmer, pričom ho dopĺňa i jedinečný videoklip. O jeho réžiu sa postaral Juraj Johanides s Marekom Šulíkom, ktorý sa zároveň podpísal i pod jeho strih.

Zdroj: YouTube | Foto: Facebook