So zdražovaním sa v poslednom čase doslova roztrhlo vrece, pričom sa mnohí odvolávajú na pandémiu koronavírusu, ktorá spôsobila na trhu poriadny chaos. Po navýšení cien potravín či pohonných hmôt sa, žiaľ, nevyhneme ani zdražovaniu plynu a elektriny.

Slováci si museli v poslednom roku poriadne utiahnuť opasky, no zlé správy prichádzajú aj naďalej. Tentokrát sa týkajú výrazného zdražovania energií, ku ktorému má dôjsť na začiatku roka 2022. Finálna suma bude známa v novembri, no už teraz je jasné, že dôjde k minimálne 15-percentnému navýšeniu.

Ceny má pod kontrolou Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. „Slovenskej verejnosti sme už vopred otvorene avizovali, že výrazné zdražovanie elektriny na svetových burzách bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny na rok 2022, nárast pre domácnosti môže byť na úrovni asi až 15 %,” uvádza sa na oficiálnej stránke úradu.

Rast cien však môžeme očakávať aj v prípade plynu, pričom má ísť až o 30-percentné zdraženie. Jedným z dôvodov má byť práve cena elektriny. ,,…veľa elektriny sa vyrába aj z plynu, z paroplynových zdrojov a plyn prudko zdražel. Minulý rok stopový plyn, ktorý sa obchoduje na denných trhoch, stál zhruba 5 eur a menej, teraz stojí 47 až 48 eur. To je takmer 10-násobné zdraženie,“ vysvetlil odborník na energetiku Ján Pišta pre plusku.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk, urso.gov.sk  |  Foto: Pixabay