Uplynulý týždeň zarmútila celé Slovensko nečakaná správa o úmrtí jedného z najpopulárnejích domácich spevákov. Peter „Ďuďo“ Dudák, frontman kapely HEX, zomrel po takmer ročnom boji so zákernou rakovinou pankreasu, pričom práve dnes mu môžete venovať tichú spomienku.

14. august mimoriadne zasiahol fanúšikov kvalitnej slovenskej hudby. Po náročnom boji s rakovinou totiž navždy odišiel spevák kapely HEX, ktorý sa okrem iného podpísal ako autor mnohých skladieb kapely, ale aj rôznych domácich interpretov. I keď sa na sociálnych sieťach objavilo množstvo komentárov k úmrtiu obľúbeného hudobníka, snáď najemotívnejší prejav patrí dramaturgovi Jurajovi Čurnému.

Ten sa na sociálnej sieti Facebook vyjadril k Hexákovi ako k fantastickému človeku, muzikantovi, ale predovšetkým priateľovi. Známa tvár z relácie Chart Show vykreslila Ďuďa vlastnými očami, pričom bol súčasťou jeho života takmer 30 rokov. Peter Ďuďo Dudák († 46) za sebou zanechal množstvo nezabudnuteľných hitov, ale i trúchliacu rodinu, priateľov a fanúšikov, ktorí majú možnosť prísť spevákovi venovať tichú spomienku práve 19. augusta o 19:00 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave.

Emotívne slová Juraja Čurného

„Niektoré veci sa vymykajú čomukoľvek. Dnes som vo svojej relácii Svet hudby o 19:20 hral skladbu Sedem tiel a jedna tvár z prvého hexáckeho albumu a pripomínal (si), že je to už neuveriteľných 27 rokov od doby, kedy v štúdiách Slovenskej televízie vznikal. Netušil som, čo sa dozviem z úst Marka Varmusa, ktorý ma za mikrofónom striedal o dve hodiny neskôr… Hex bola kapela, ktorú som zažil „od začiatku“. Od prvých správ o tom, že v Bratislave je veselá partička, ktorá je čosi ako slovenskí The Cure a texty im píše môj kamarát Ivan Kelement. Spoločne sme zažívali prvé koncerty, s radosťou som premiéroval ich prvé nahrávky v rádiu, pomáhal pri ich promotion. Hex bola kapela, ktorú som (spolu)objavil a pomáhal ju objavovať pre iných. A zrejme pre každého, kto svojho obľúbeného interpreta objaví ešte predtým, ako je známy / slávny je to láska doživotná.

Naše spoločné zážitky z prvej polovice 90-ych rokov spojené s koncertami, nahrávaním albumov, nakrúcaním klipov a všetkým okolo toho sú pre mňa súčasťou jedného z najdôležitejších období v mojom živote – z profesného i ľudského hľadiska. Ďuďo bol (na pódiu) zrejme tým najplachejším frontmanom, akého som mal možnosť zažiť. Na druhej strane bol jasným hudobným mozgom kapely, ktorý vedel skomponovať, zaranžovať a aj nahrať zdanlivo jednoduchú pop-rockovú skladbu tak rafinovane, že až s odstupom času oprávnene zisťujeme, koľko skvelého všestranného umeleckého talentu do nich vedel vložiť.

Ďuďo bol (na pódiu) zrejme tým najplachejším frontmanom, akého som mal možnosť zažiť.

Hexáci nikdy „netlačili na pílu“. Vždy, tak akosi so samozrejmou ľahkosťou, prišli s novou pesničkou, ktorá skôr či neskôr zľudovela. Štyria kamaráti produkujúci „veselý gitarový pop“ šírili a dodnes šíria či už na koncertoch alebo na nahrávkach pozitívnu energiu, a dokonca aj v tých nostalgickejších skladbách to býva ten (akokoľvek to znie možno pateticky a smiešne) krásny smútok. Prvá správa o Ďuďovom ochorení ma vydesila. Keďže zo svojho najbližšieho rodinného okolia mám osobnú skúsenosť s rakovinou, tušil som, že je zle. Navyše, keď to bol ten druh rakoviny, ktorý „zložil“ aj Stevea Jobsa… Racionálne som tušil, že asi ani on nebude v tomto súboji víťazom, emocionálne som stále dúfal, že možno práve on bude tou zriedkavou výnimkou…

Aj pri posledných našich stretnutiach – či už pri nahrávaní rozhovorov pre Ceny SOZA, kde bol jedným z nominovaných, aj pri skvelom vianočnom koncerte v Štúdiu L+S, bol taký, akého si ho vždy pamätám. Nerockovo pokojný a s odstupom času si uvedomujem, že aj pokorný. Práve zajtra som mu chcel volať, že kedy budeme môcť nahrávať nový rozhovor, pretože opäť bol medzi troma najúspešnejšími skladateľmi podľa štatistík SOZA za rok 2018… S Ďuďom odchádza aj časť môjho života, po ktorom – predovšetkým vďaka nemu – ostane niekoľko desiatok skvelých pesničiek a albumov, ktoré si budú pripomínať viaceré generácie. Tie, ktoré ho zažili a aj tie, ktoré prídu. Bol mi cťou, že som mohol byť súčasťou Tvojho života. Odpočívaj v pokoji, priateľ môj.“

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Juraj Čurný