Epidémia osýpok sa na východe Slovenska poriadne rozrastá. Kým doposiaľ sa hovorilo najmä o Michalovciach, najnovšie zaznamenali prvé prípady aj v ďalších dvoch okresoch. 

Východné Slovensko zažíva od roku 1998 najväčšiu krízu v oblasti epidémie osýpok. Odvtedy sa ročne objavovali možno dva prípady, ktoré sa ale dali s prehľadom zvládať. Dnes sa situácia na Slovensku výrazne zhoršila a naše zdravotníctvo viní z celej situácie aj rodičov, ktorí svoje deti nedávajú zaočkovať a zvyšujú tým riziko nákazy a prenosu.

Za prvotný zdroj epidémie považujú troch ľudí, ktorí osýpky priniesli z Veľkej Británie a od nich došlo k nákaze ďalších, pričom prví nakazení neboli zaočkovaní. Obec Laškovce a mesto Strážske pritom po zasadnutí krízového štábu v Michalovciach vydali zákaz hromadných podujatí. K zákazu sa pridali aj Michalovce, Veľké Kapušany, obec Trhovište, Zemplínska Široká, Kapušianske Kľačany, Vrbnica a Iňačovce. Hlavný hygienik SR Ján Mikas považuje za problém to, že niektoré rodiny sa odmietajú nechať zaočkovať, no zdôrazňuje, že v prípade nespolupráce existuje možnosť nechať také rodiny izolovať.

Aktuálne je osýpkami na Slovensku nakazených približne 243 ľudí, z toho asi 190 bolo hospitalizovaných. Deti tvoria asi 85 % z celkového počtu chorých, no zatiaľ, našťastie, nedošlo k žiadnemu úmrtiu. Trebišov, Michalovce a Sobrance už začali aj s dezinfekciou všetkých mestských a prímestských autobusov, dokonca sa muselo pristúpiť k zrušeniu zápasu prvého kola futbalovej súťaže Fortuna ligy a viacerých prípravných duelov na Zemplíne. Osýpky ale postupujú ďalej a dva nové prípady sa objavili u detí vo Vranove nad Topľou a Trebišove, hoci sa ešte čaká na potvrdenie laboratórnych výsledkov.

Zdroj: pluska.sk, tvnoviny.sk, dennikn.sk │ Foto: Tv Markíza