Príchod tretej vlny pandémie koronavírusu na Slovensku nezvrátilo ani očkovanie doposiaľ dvoch miliónov ľudí a vláda sa na jej príchod pripravuje rôznymi spôsobmi. Čo však nikto nepredpokladal bolo to, že ďalšia vlna nepríde ruka v ruke s príchodom jesene, ale už začiatkom augusta, informuje epidemiológ.

Epidemiológ IZA MZ SR Martin Pavelka informuje o počiatku tretej vlny pandémie koronavírusu: „Reprodukčné číslo je na Slovensku už tretí týždeň po sebe nad svojou kritickou hodnotou 1. Otvorene teda môžeme skonštatovať, že na Slovensku sa už začala tretia epidemická vlna,“ hovorí Pavelka.

Nová vlna pandémie je spôsobená Delta variantom z Indie, ktorý je charakterizovaný vyššou infekčnosťou ako tie predošlé. Podľa epidemiológa sa mu nevyhne nik a dostane ho každá jedna osoba. Pavelka varuje aj o ťažkom priebehu ochorenia Delta variantom, ktorý postihuje i nižšie vekové skupiny.

Ministerstvo zdravotníctva a odborníci opäť potvrdzujú, že najúčinnejšou ochranou pred vírusom je očkovanie. Momentálne je na Slovensku viac nezaočkovaných ako očkovaných ľudí a sú vytvorené značné regionálne rozdiely. Bratislava má plne zaočkovaných 70 % obyvateľov vo vekovej kategórií nad 50 rokov, nasledujú Dunajská Streda, Pezinok, Senec a Trnava.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: MZSR | Foto: pixabay.com