Európska komisia si v posledných týždňoch posvietila na Slovensko, a predovšetkým na jednu z oblastí, ktorá výrazne zlyháva. Výsledky analýz boli natoľko šokujúce, že naša krajina bude čeliť rozsiahlej žalobe zo strany Európskeho súdneho dvora!

Európska komisia sa zaoberala hodnotením znečistenia ovzdušia na Slovensku za posledné roky, pričom zistila prekročenie limitnej hodnoty pre tuhé znečisťujúce látky a neprijatie opatrení na zlepšenie stavu. Na základe výsledkov analýzy podáva na Európsky súdny dvor žalobu na Slovensko za nedostatočnú ochranu kvality ovzdušia.

Oficiálna správa Európskej komisie poukazuje na nedodržanie denných limitov hodnoty koncentrácie častí PM10, pričom ich maximálna hodnota je uzákonená od roku 2005. Problémy sa vyskytli najmä v Banskobystrickom a Košickom kraji, kde boli dlhodobo porušované nariadenia.

Žaloba nepríjemne prekvapila ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý si však uvedomuje výrazne nedostatky vo fungovaní rezortu. ,,Na znečistené ovzdušie si vieme zvyknúť, ale tento tichý zabiják sa podpisuje aj na predčasných úmrtiach. V úmrtnom liste to nebýva napísané, ale na Slovensku zomierame následkom znečisteného ovzdušia v podobe rôznych pľúcnych ochorení viac na infarkt myokardu či na rakovinu. Žneme ovocie ignorácie voči ochrane ovzdušia z éry vlád R. Fica a P. Pellegriniho,“ oznámil v oficiálnom stanovisku minister, pričom už podniká kroky na zlepšenie kvality ovzdušia v krajine.  

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: minzp.sk  |  Foto: FB/Igor Matovic, Pixabay