Európska agentúra pre chemické látky plánuje už čoskoro obrovský zákaz skupiny chemických látok, ktoré sú známe pod skratkou PFAS. Tie sa pritom nachádzajú v bežne používaných tovaroch ako teflónové panvice, nepremokavé bundy či kozmetika. 

Európska chemická agentúra predložila jeden z najväčších návrhov na zákaz v dejinách Európskej únie. Najnovšie znepokojivé štúdie odhalili, že chemické látky pod názvom PFAS sa nachádzajú v množstve výrobkov a dostávajú sa taktiež do ľudského tela. PFAS sa vyskytujú v teflónových panviciach, nepremokavých bundách, kobercoch, nábytku i kozmetike. PFAS majú 70-ročnú históriu výroby, no odhaduje sa, že ich zákaz by mohol začať legislatívne platiť už v rokoch 2026/2027.

Tento návrh podporilo vyše 115 organizácií a medzi súhlasnými krajinami je Dánsko, Švédsko, Nórsko, Holandsko či Nemecko. Zákazu nahráva aj fakt, že PFAS sa rozkladajú v prírode tisícky rokov a môžu kontaminovať pôdu aj vodu. Na Slovensku pritom ich výskyt zaznamenali najmä na západe v okolí Bratislavy.

Medzi škodlivé účinky na zdravie človeka, ku ktorému sa látka dostane cez vodu, potraviny či oblečenie, patrí rada ochorení. PFAS môže vyvolať poškodenie obličiek, problémy štítnej žľazy, cukrovku, obezitu, zvýšený cholesterol, zvýšené riziko rakoviny prsníka i neplodnosť. Odborníci tak odporúčajú, aby sa spotrebitelia zamerali na výrobky bez obsahu škodlivej látky, no i samotní výrobcovia budú nútení zabezpečiť produkty bez čoskoro zakázaných chemikálií.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: echa.europa.eu | Foto: Unsplash