Európska únia schválila väčšinovým počtom hlasov zavedenie Covid pasov v krajinách EÚ. Pre Slovákov to tak bude znamenať, že po vyhotovení pasu môžu cestovať do zahraničných krajín. Problém však môže nastať, ak ste sa zaočkovali neschválenou vakcínou, akou je napríklad Sputnik.

Europoslanci hlasovali o schválení Covid pasov a po 546 hlasoch za a len 93 hlasoch proti bolo nariadenie odsúhlasené, pričom by malo vstúpiť do platnosti už od 1. júla. Členské krajiny Európskej únie vrátane Slovenska tak budú musieť vydať a aj uznať obyvateľom bezplatné osvedčenia o očkovaní, negatívnom teste alebo o prekonaní choroby. Chcú tak obnoviť slobodu pohybu pre turistov, cestujúcich pracovníkov, ako aj študentov. Len nedávno pritom známa politická strana upozorňovala na príchod tretej vlny pandémie.

O bezplatné certifikáty v papierovej či digitálnej forme môžu požiadať všetci, ktorí boli plne očkovaní, alebo majú čerstvé PCR alebo antigénové testy s negatívnym výsledkom, alebo v poslednom polroku prekonali ochorenie Covid. Niektoré krajiny pritom chcú zaviesť aj bezplatné testy, na čo prispeje Európska komisia 100 miliónmi eur.

Vydanie pasu má však aj háčik. Nateraz môžu krajiny podľa vlastného uváženia vydávať certifikát len občanom, ktorí sa nechali očkovať vakcínou schválenou Európskou liekovou agentúrou. V prípade, že ste sa nechali zaočkovať napríklad ruským Sputnikom, môžu niektoré krajiny vaše pricestovanie zamietnuť. O kroku EÚ informoval pred pár dňami aj Martin Klus: „Európske „cestovateľské“ certifikáty budú bezplatné, so zárukou ochrany osobných dát a dostupné pre všetkých… Všetky členské štáty, ktoré úspešne absolvovali technické skúšky a sú pripravené osvedčenia vydávať a overovať, však už môžu systém používať na dobrovoľnej báze… V nadchádzajúcich dňoch a týždňoch sa k bráne pripoja postupne aj ďalšie krajiny, vrátane Slovenska.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: euronews.com, FB/Martin Klus │ Foto: YT/FRANCE 24 English