Jaroslav Haščák rozhodne nie je žiadnou neznámou, pričom si ho mnohí spájajú predovšetkým s finančnou skupinou PENTA INVESTMENTS LIMITED, v ktorej pôsobí ako jeden z partnerov. V posledných rokoch mal však výrazné problémy so zákonom a v roku 2020 ho dokonca zadržali príslušníci NAKA.

Slovenská informačná služba v rokoch 2005 a 2006 umiestnila odposluchy v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Aj napriek tomu, že nešlo o nehnuteľnosť Jaroslava Haščáka, mal sa v nej stretávať s rôznymi ľuďmi. Odpočúvanie sa vo všeobecnosti uskutočnilo v rámci akcie Gorila.

Člen finančnej skupiny PENTA však v rokoch 2012 a 2016 podal tri sťažnosti na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP). Podnikateľ kritizoval dĺžku trestného konania a upozorňoval aj na porušenie práva na prezumpciu neviny. Od Slovenska požadoval 66-tisíc eur z titulu nemajetkovej ujmy.

ESĽP v týchto dňoch skonštatoval porušenie práva na súkromie, a zároveň nariadil Slovensku, aby mu zaplatilo odškodné vo výške 9 750 eur. Európsky súd odkázal na rozsudok z 20. júla 2021, kedy expolicajt Zoltán Varga taktiež zažaloval našu krajinu v prípade odpočúvania v kauze Gorila, pričom sa súdne pojednávanie skončilo v jeho prospech.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: aktuality.sk  |  Foto: YT/SME, TV Markíza