Len nedávno sa prevalila hrozba v podobe vírusu Zika a už sa potvrdil výskyt ďalšieho nebezpečného vírusu. Je zákerný a relatívne ľahko sa šíri. 

[sociallocker]Ide o krymsko-konžskú horúčku (CCHF) a úmrtnosť dosahuje až vysokých 40%. Našťastie sa zatiaľ nejedná o epidémiu, no v prípade jej prepuknutia by sme mali vážne dôvody na obavy. Panika prepukla potom, ako sa v Španielsku nakazil jeden muž, ktorý následne zomrel. Ten sa nakazil úplne nevinne pri prechádzke, keď sa naňho prichytil kliešť, ktorý ho vírusom infikoval. Naposledy pritom na spomínaný vírus zomrel Brit, ktorý sa nakazil ešte v roku 2012 v Afganistane.

virus CCHF

K prenosu vírusu na človeka dochádza pritom z kliešťa, či hospodárskych zvierat. Medzi ľuďmi sa ďalej vírus šíri pri kontakte s krvou, sekrétmi alebo telesnými tekutinami. Na vírus zatiaľ neexistuje žiadna vakcína, a preto sa odborníci oprávnene obávajú. Vírus sa zatiaľ vyskytuje najmä v Afrike, na Balkáne, Strednom východe a v ázijských krajinách. Medzi typické príznaky ochorenia na tento vírus patria bolesti hlavy, kĺbov, vysoké horúčky a bolesti brucha s vracaním. Objaviť sa však môže aj sčervenanie očí, tváre, krku a červené fliačky na podnebí. Pri prepuknutí ochorenia nastupujú ťažšie príznaky ako podliatiny či silné krvácanie z nosa.

Zdroj: pluska.sk |  Foto: depositphotos.com
[/sociallocker]