Agentúra FOCUS vypracovala pre televíziu Markíza exkluzívny prieskum o preferenciách Slovákov. Nie však tých volebných. Išlo o mieru akceptovateľnosti a prijateľnosti danej vakcíny, z výsledkov budete prekvapení!

Podľa očakávaní najlepšie dopadla vakcína od značky Pfizer/Biontech. Za akceptovateľnú ju považuje viac ako polovica obyvateľstva, konkrétne až 55%. Prekvapujúce boli výsledky ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá zatiaľ nie je registrovaná. Nedôveruje jej len takmer 35%, čo je podobné číslo ako pri americko-nemeckej značke.

V prieskume boli zahrnuté aj vakcíny, ktorými zatiaľ na Slovensku neočkujú, no sú schválené príslušnými úradmi a je len otázka času, kedy sa dostanú aj k nám. Americké Johnson & Johnson a Novovax si držia dôveru na 30 percentách, no polovica Slovákov im neverí.

Pri schvaľovaní vakcín je rozhodnutie Európskej komisie automaticky platné vo všetkých členských štátoch EÚ. Slovensko má od Moderny zakontrahovaných milión vakcín, od spoločností BioNTech a Pfizer máme preobjednaných 2,5 milióna a AstraZeneca by nám po schválení mala zabezpečiť 3,6 milióna vakcín. 

Foto/Zdroj: tvnoviny.sk, Facebook/ Na telo s Michalom Kovačičom, MR Slovak