Volebná komisia pred pár hodinami oficiálne sčítala všetky hlasy, pričom verejne oznámila kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola prezidentských volieb. O dva týždne sa tak v súboji stretne Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Prvé prieskumy však naznačujú, ako môže voľba vhodného kandidáta vyzerať.

Uplynulý víkend sa viac ako dva milióny Slovákov vybralo k volebnej urne, do ktorej hodili svoj hlas vybranému kandidátovi. Dnes je už oficiálne rozhodnuté. Prvým kandidátom, ktorý získal najväčší počet hlasov, je Zuzana Čaputová. Vo voľbách získala viac ako 40,57 %, čím sa stala absolútnym víťazom prvého kola volieb. Maroš Šefčovič sa stal druhým kandidátom, ktorý v týchto chvíľach dosiahol 18,66 %.

Agentúra Focus však vytvorila pre televíziu Markíza exkluzívny prieskum, kde sa zaoberala aj druhým kolom prezidentských volieb. Vzorku tvorilo 804 respondentov, ktorí reprezentujú rôzne kúty Slovenska. Respondenti mali viac ako 18 rokov a boli rôzneho veku, vzdelania, národností i krajského členenia. Jedna z otázok znela nasledovne: ,,Ak by do druhého kola prezidentských volieb podstúpil Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová, koho z tejto dvojice by ste volili za prezidenta?“

V prieskume získala sympatická blondínka 64,4 % a uznávaný diplomat dosiahol 35,6 %. Odborníci sa tak zhodujú, že sa musí v priebehu týchto dvoch týždňov, keď prebieha volebná kampaň, stať niečo výnimočné, aby sa poradie kandidátov zmenilo. Je však isté, že obaja sa budú uchádzať o pozíciu hlavy štátu už 30. marca.

Výsledky prieskumu agentúry Focus

Zdroj: focus-research.sk  |  Foto: Facebook/Zuzana Čaputová, Facebook/Maroš Šefčovič, markiza.sk