Každoročne v horúcich mesiacoch zomrie v aute na dôsledky prehriatia aspoň jedno dieťa týždenne. Výsledky experimentu môžete vidieť v nasledujúcom videu.
Čo by ste povedali, keby vás na ulici niekto pristavil a ponúkol vám 100 eur za to, že vydržíte 10 minút sedieť v aute? Predpokladám, že väčšina by to aspoň vyskúšala.
Vonku nemusí byť ani príliš horúco, aby sa teplota v zamknutom aute vyšplhala do výšok a stala sa neznesiteľnou. Najmä pre detské telíčko. Už len keď sa teplota vonku pohybuje okolo 15°C, v aute môže dosahovať aj 43°C. A práve cieľom tohto experimentu je upozorniť na neznesiteľné podmienky a primäť rodičov, aby zodpovednejšie pristupovali k tomuto problému.
Dobrovoľníkov posadili do rozpáleného auta, zapli ich do autosedačky a sľúbili im, že za 10 minút strávených v aute dostanú 100 dolárov. Čo myslíte, vydržali? Aké boli ich reakcie?
[sociallocker]Jeden z účastníkov povedal, že to bola najhoršia skúsenosť v jeho živote. Najprv máte pocit, že je to fajn. No len čo sa zavrú dvere auta, teplota začína okamžite stúpať. Ďalšia pani prezradila, že síce nemá strach z uzavretých priestorov, ale musela čím skôr vyjsť z auta. Vydržala 7 minút. Na otázku, či si vedia predstaviť, že rodičia nechajú dieťa len pár minút v aute, odpovedali, že určite nie, je to desivá skúsenosť. Dobrovoľníci mali možnosť stlačiť gombík a okamžite ich z auta pustili. “Ale dieťa nemá žiadny gombík, len tam sedí a čaká, kedy sa niekto preň vráti,” prezradila svoje zdesenie ďalšia účastníčka.
Či už ide o fatálnu chybu alebo nezodpovednosť rodičov, ktorí si myslia, že odbehnú len na pár minút, dôsledky môžu byť tragické. Prihodiť sa to však môže každému. Stačí ak sa niekam ponáhľate, myslíte na to, koľko roboty vás cez deň čaká, ešte jeden telefonát do toho, dieťa zadrieme v sedačke na zadnom sedadle… Ako tomu predísť? Nechajte sa inšpirovať niekoľkými radami:
- vždy sa pre istotu obzrite na zadné sedadlo
- nechávajte si v aute plyšové hračky, ktoré si presuniete na sedadlo spolujazdca, aby vám pripomenuli dieťa vzadu v aute
- ak sa vám zmenili bežné plány, alebo dieťa vezie niekto iný, vždy sa informujte, či dieťa dorazilo do cieľa v poriadku
Pozrite si spomínaný experiment:
Zdroj: abc7news.com, YouTube.com | Foto: YouTube.com[/sociallocker]