S narastajúcimi teplotami je zvýšené riziko úpalov, zdravotných komplikácii i prehrievania sa, pričom mnohí neustále nepovažujú za hrozbu nechávať osoby či zvieratá v uzatvorenom aute. Práve preto polícia už šiesty rok dôrazne upozorňuje vodičov, aby boli prezieraví a zapojili sa do kampane Nezabudni na mňa v aute!

Od roku 2018 policajtky a policajti rozdali viac ako 100 000 letákov a osviežovačov vzduchu do auta, ktoré majú pripomínať, aby vodiči svoje ratolesti ani zvieratá nenechávali v aute. Policajti po celom Slovensku budú propagačný materiál opäť rozdávať počas horúcich dní, a to najmä na parkoviskách nákupných centier, kúpalísk, nemocníc, jednoducho všade tam, kde je možné stretnúť rodičov s deťmi.

“Všetkým odporúčame, aby tieto propagačné materiály od polície umiestnili na viditeľné miesto v aute, aby pri opúšťaní vozidla mali na očiach, že nemajú dieťa ani psíka nechať samé v aute. Ako pripomienka môžu poslúžiť napríklad aj mobil, peňaženka či kabelka na zadnom sedadle, bez ktorých človek bežne z auta nevystúpi,” uvádza hovorkyňa
Denisa Bárdyová. Taktiež pripomína, že ponechanie dieťaťa v aute môže mať aj trestnoprávne následky. V takýchto prípadoch môže ísť o trestný čin opustenie dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo, pričom šoférovi hrozí 1 až 5 rokov väzenia. Pri deťoch mladších ako šesť rokov hrozí až 10 ročné väzenie.

Osoba môže navyše čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak takéto konanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa. V aute nezostávajú len deti, ale stretávame sa aj s prípadmi, že si tam majitelia nechajú domácich miláčikov. Stáva sa to často vtedy, ak si ich majitelia rozhodnú odbehnúť na nákup a zvieratko nechajú v aute mysliac si, že za krátku chvíľu sa im nemôže nič stať. Opak je však pravdou a rovnako ako deťom, aj im hrozia zdravotné problémy z rýchlo stúpajúcich teplôt.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<