V stredu (6. decembra) zaútočili tisíce demonštrantov vo Washingtone DC, keď sa kongres pripravoval na potvrdenie volebného víťazstva zvoleného prezidenta Joea Bidena. Zhromaždený dav vyjadroloval svoju podporu Donaldovi Trumpovi, ktorý neopodstatnene hovoril o podvodoch vo voľbách.

Kapitol Spojených štátov amerických čelí v týchto chvíľach mimoriadnym útokom zo strany prívržencov bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Práve jeho v uplynulých hodinách vyzývali mnohí politickí predstavitelia, aby prevzal nad demonštráciami kontrolu a vydal vyhlásenie pre rozchod okupačného davu.

Bol to totiž práve on, kto oslovil svojich stúpencov, aby v stredu bojovali proti slávnostnému sčítaniu volebných hlasov, ktoré potvrdí víťazstvo zvoleného prezidenta Joea Bidena, pričom viceprezidentkou sa stala Kamala Harrisová. Trump neskôr vydal správu, v ktorej povedal davu, aby šiel domov. Po oznámení senátu taktiež reagoval, že teraz „bude nasledovať usporiadané odovzdanie moci“.

Okolo 14:30 miestneho času vtrhla do budovy Kapitolu skupina výtržníkov po bitke s políciou. Demonštranti strhli kovové barikády, pričom na mieste napokon prišli o život štyri osoby. Kým jedna žena bola počas potýčky medzi protestujúcimi a policajtmi v Kongrese postrelená do hrudníka, miestni novinári informovali aj o smrti ďalších troch ľudí, ktorí však mali skonať v dôsledku akútneho zdravotného problému. Počas nepokojov bolo napokon políciou zadržaných 52 osôb, z toho 26 priamo v interiéroch Kapitolu, pričom v sídle republikánov i demokratov boli zaistené dve bomby.

Zdroj: Twitter, IG/realdonaldtrump, joebiden, YouTube, BBC