Ako sme už avizovali, Róbert Fico a jeho strana SMER-SD navrhujú výrazné navýšenie minimálnej mzdy. To by určite potešilo mnohých ľudí, ktorých sa to týka, veď, ako sa hovorí, každé euro dobré.

Minimálnu mzdu údajne zarába necelých päť percent Slovákov, no len tesne nad ňou sú ďalšie percentá ľudí. Maximálne do 100 eur nad ňou môže byť až pätina Slovákov. Tí všetci by tak “zarobili”.

NÁZOR | Všetko dobré ale môže byť aj zlé. Tento krok by mohol byť nepríjemný pre zamestnávateľov, ktorým by výrazne narástli náklady na zamestnancov a tým by automaticky zase museli zodvihnúť aj ceny svojich výrobkov či služieb.

To ale nie je jediný problém, ktorý by mohol tento návrh priniesť. Tento krok by mohol rozhnevať státisíce zamestnancov, ktorých sa to netýka, no týka zároveň. Ako to?

Ľudia, ktorým “nestačí” to, čo majú a to, koľko zarábajú, sa snažia byť na trhu práce aktívni a nájsť si lepšie platenú prácu. Na tú často treba nejakú kvalifikáciu, kurzy, vyššie vzdelanie, lepšiu schopnosť pracovať pod tlakom, flexibilitu, ovládanie cudzieho jazyka, prácu s počítačom na vyššej úrovni ako len najzákladnejšej a dalo by sa pokračovať.

Práve títo ľudia sa ale môžu, pochopiteľne, cítiť následne dotknutí. Im totižto nikto plat nezvýši a už vôbec nie o toľko, ako by si po schválení návrhu staronového premiéra a jeho strany polepšili tí zamestnanci s minimálnymi mzdami.

„Tak ja som si našiel lepšiu platenú prácu, používam v nej angličtinu, počítač, mám vysokoškolský titul, chodím na smeny a nakoniec zarobím ledva o pár eur viac ako niekto so základným vzdelaním v práci takmer bez akejkoľvek zodpovdnosti, lebo si niekto hore povie, že tí, čo zarábajú málo, by mali zarobiť viac?“môže si niekto povedať a stratiť tak vlastne motiváciu.

Práve táto nespokojnosť by mohla zase vyústiť do štrajkov zamestnancov či odborov, ktoré ich zastrešujú. A prípadne do navýšenia ich platov, čo sa zase odzrkadlí na cenách ďalších tovarov a sluzieb.

Zdroj: Hitky | Foto: IG/SMER-SD, Pixabay